51 اثر ناملموس و طبیعی ثبت ملی شدند

به گزارش وبلاگ آشپزی، در جلسه آنالیز پرونده های پیشنهادی برای ثبت در فهرست ملی میراث فرهنگی ناملموس و طبیعی 36 پرونده در فهرست ناملموس به ثبت رسید و 15 عنوان پرونده نیز در فهرست میراث طبیعی ثبت شد.

51 اثر ناملموس و طبیعی ثبت ملی شدند

به گزارش وبلاگ آشپزی، به نقل از روابط عمومی معاونت میراث فرهنگی، جلسه آنالیز پرونده های پیشنهادی در فهرست میراث فرهنگی ناملموس با حضور کارشناسان سازمان میراث فرهنگی و مردم شناسان ارشد در این حوزه برگزار گردید که در آن جلسه 36 پرونده میراث ناملموس مطرح شد و همه آن ها پس از آنالیز و تایید کارشناسان در فهرست آثار ناملموس کشور به ثبت رسید.

او گفت: پنج پرونده از قم شامل نقاشی پشت شیشه، معرق چوب، هنرمرواربافی، هنرمجلدسازی (صحافی سنتی)، هنرسراجی است که آن ها پس از تایید کارشناسان در فهرست آثار میراث ناملموس ثبت شدند.

مدیر کل دفتر ثبت آثار تاریخی همچنین به ثبت هشت پرونده میراث ناملموس در استان فارس اشاره نمود و اضافه نمود: دست بافته عشایری ششه درمه، عیدی گردی در روستای شاه رستم (بوانات)، سوروخوانی در منطقه نورآباد و ممسنی، نمدمالی در سپیدان، آبغوره گیری به شیوه سنتی در منطقه دشمن زیاری، مهارت پخت کلوچه و مسقطی شیرازی، مهارت سنتی تهیه شیره انگور در نورآباد ممسنی و مهارت سنتی تهیه قارن قورمه (قورمه شکمی) از جمله پرونده های طرح گردیده بود که به ثبت میراث ناملموس رسید.

به گفته وی، مهارت ساخت عروسک بومی ـ محلی سراموزه دکتر رهگشای بادرود ـ سفیران صلح و دوستی و شیوه های سنتی بستن گلونی در میران زنان و مردان قوم لک در اصفهان از دیگر پرونده هایی است که به ثبت میراث ناملموس رسید.

او اضافه نمود: پرونده غلام آق، حامل میراث فرهنگی زیورآلات ترکمن، آیین مذهبی حسن حسین استان گلستان، فن و مهارت چلنگری استان گلستان، مهارت سنتی پخت غذای آیینی محلی ساک گرگان و مهدی ملک حسینی - بیدخوان کتولی - به عنوان گنجینه زنده بشری، بیدخوانی کتول، ام ایمن دهقان معروف به ایمن باجی، هودی، لالایی مادران ترکمن، از پرونده های استان گلستان است که در فهرست مواریث ناملموس ثبت شدند.

به گفته نظری، در استان قزوین نیز پرونده دانش بومی کشت سنتی گیاهان دارویی منطقه الموت، قیمه نثار قزوین، حلیم سنتی قزوین، قرابیه قزوین، شیرینی حاج کریمی قزوین، شیرینی سنتی بهشتی یا کرکی یا آردی قزوین، باقلوای سنتی قزوین، شیرینی سنتی اتابکی قزوین و سنت همیاری و تعاون در هوار هانیه در استان کردستان و دو اثر رزیف و هدر دراستان هرمزگان در فهرست میراث ناملموس به ثبت رسید.

15 اثر طبیعی ثبت ملی گردیده چه بودند

همچنین به گفته علی قمی اویلی، رئیس گروه میراث طبیعی دفتر ثبت آثار و حفظ و احیاء میراث معنوی در کمیته ثبت و حریم میراث طبیعی، 15 اثر از استان های اصفهان، گلستان، قزوین و بوشهر واجد ارزش ثبت شناخته شدند.

او تاکید نمود: در جلسه کمیته ثبت و حریم میراث طبیعی، 19 پرونده در این جلسه از استان های اصفهان، گلستان، قزوین و بوشهر مطرح شد که از این تعداد، 15 پرونده واجد ارزش ثبت در فهرست آثار ملی طبیعی شناخته شد.

وی شرح داد: 15 پرونده در کمیته میراث طبیعی درحالی از سوی کارشناسان و صاحبنظران مورد آنالیز نهاده شد که از این تعداد پنج پرونده مربوط به استان اصفهان، پنج پرونده از قزوین و چهار اثر از گلستان و یک اثر طبیعی از استان بوشهر واجد ارزش ثبت در فهرست آثار ملی طبیعی شدند.

او پنج اثر از قزوین را شامل چهار چنار کهنسال و یک درخت توت و یک رویشگاه طبیعی گردو و سه چنار استان گلستان ازجمله آثار تصویب گردیده دانست.

وی درباره آثار طبیعی استان اصفهان گفت: دریاچه نمک بین استان اصفهان، قم و سمنان به صورت مشترک و یک محوطه فسیل در فسیل آباد، سه درخت کهنسال چنار و چشمه آب معدنی آب سرخ از جمله آثار طبیعی این استان است که واجد ارزش ثبت در فهرست آثار ملی طبیعی شناخته شدند.

قمی اویلی همچنین به یک اثر طبیعی در بوشهر اشاره نمود و گفت: برای نخستین بار یکی از گونه های منحصر به فرد درخت چـِش (بابِلی بهمنی) در استان بوشهر در فهرست آثار ملی طبیعی ثبت شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "51 اثر ناملموس و طبیعی ثبت ملی شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "51 اثر ناملموس و طبیعی ثبت ملی شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید