5 نکته که قبل از خرید پاوربانک باید به آن ها توجه کنید

به گزارش وبلاگ آشپزی، روزنامه شهروند: معمولا یکی از پورت های پاوربانک با آمپر کمتری طراحی می گردد که جوابگوی احتیاج دستگاه های کوچک مانند mp4 است. پورت های دیگر با آمپر بالاتر ساخته می شوند تا بتوانند گوشی یا تبلت را با سرعت بالاتری شارژ نمایند، اما در صورتی که همزمان چندین دستگاه را به پاوربانک متصل کنید، معمولا جمعا آمپر کمتری نسبت به مجموع آمپر پورت ها دریافت می کنید.

5 نکته که قبل از خرید پاوربانک باید به آن ها توجه کنید

اگر جزو دسته افرادی هستید که دایما به سفر می روید یا در طول روز در مکان هایی هستید که به برق دسترسی ندارید، حتما بارها با تمام شدن شارژ باتری گوشی خود روبرو شده اید. زیاد شدن قطع برق در این ایام هم شرایط را بدتر نموده است. از این رو بیش از هر زمان دیگری احتیاج به خرید پاوربانک احساس می شود.

با انتخاب پاوربانک اشتباه، ممکن است دستگاه تان آسیب ببیند یا این که هزینه اضافی نموده باشید بدون این که احتیاجتان رفع شود. ممکن است بدون اطلاع از ظرفیت باتری گوشی یا تبلت، پاوربانکی را انتخاب کنید که تنها یک بار می تواند گوشی شما را شارژ کند یا این که حتی سرعت شارژ پاوربانک به اندازه ای کند باشد که ساعت ها برای شارژ گوشی به زمان احتیاج داشته باشید. در هیچ کدام از این موارد مشکل از پاوربانک نیست، بلکه مشکل از انتخاب اشتباه است، بنابراین قبل از خرید پاوربانک بهتر است به این نکات توجه کنید.

ظرفیت مناسب را انتخاب کنید

ظرفیت، نخستین و مهمترین فاکتوری است که هنگام خرید پاوربانک باید به آن توجه کنید. درواقع برای معین ظرفیت مناسب پاوربانک باید توجه کنید که با یک شارژ کامل پاوربانک، چند بار می توانید گوشی خود را شارژ کنید.

پاوربانک ها با ظرفیت های حداقل 5000 و تا حداکثر 80000 میلی آمپری در بازار موجود هستند. انتخاب ظرفیت مناسب پاوربانک کاملا به احتیاجتان برمی شود. برای نمونه اگر یک گوشی با باتری 3000 میلی آمپری دارید و می خواهید برای سفری یک یا دو روز باتری مورد احتیاج گوشی را تامین کنید، یک پاوربانک 10000 میلی آمپری جوابگوی احتیاجتان است، اما در صورتی که می خواهید لپ تاپ خود را با پاوربانک شارژ کنید، باید به فکر خرید پاوربانک حداقل 30000 میلی آمپری باشید. به عنوان نمونه یکی از پرظرفیت ترین پاوربانک های موجود در بازار پاوربانک انکر 26800 میلی آمپر ساعت مدل POWERCORE است.

ظرفیت واقعی با ظرفیت اسمی متفاوت است

ظرفیتی که برای پاوربانک ها معین می شود ظرفیت اسمی است و هیچ پاوربانکی در اصل ظرفیتی برابر با ظرفیت اسمی خود را ارایه نمی دهد. بسیاری از پاوربانک ها دارای راندمان 70 تا 80 درصد هستند، به این معنا که تنها می توانند 70 تا 80 درصد از ظرفیت اسمی خود را ارایه دهند، یعنی یک پاوربانک 10000میلی آمپری تقریبا ظرفیتی حدود 7000 تا 8000 میلی آمپر دارد. البته بعضی از پاوربانک ها هم ادعای داشتن راندمان 90 درصدی را دارند. به هر ترتیب هنگام خرید پاوربانک بیشتر از ظرفیت اسمی، به ظرفیت واقعی پاوربانک توجه کنید.

اندازه و وزن پاوربانک مهم است

پاوربانک ها را معمولا برای استفاده در مکان هایی که پریز برق موجود نیست، مثلا در راستا رفت وآمد یا در مسافرت و… استفاده می کنیم. در همه این شرایط پاوربانک را همراه خود حمل می کنیم، بنابراین اندازه و وزن پاوربانک بسیار مهم می شود.

تناسب آمپر پاوربانک و آمپر دستگاه

در کنار ظرفیت، سرعت شارژ دستگاه با استفاده از پاوربانک هم اهمیت بسیاری دارد. آمپر، فاکتوری است که نشان می دهد پاوربانک با چه سرعتی گوشی یا سایر دستگاه های دیجیتالی را شارژ می نماید. پاوربانک های معمولی آمپری بین 1 تا 3,5 دارند، اما هر چه میزان آمپر یک پاوربانک بالاتر باشد، سرعت شارژ دستگاه شما هم بالاتر می رود. البته در صورتی این اتفاق می افتد که گوشی یا تبلت شما بتواند از این آمپر پشتیبانی کند. اگر گوشی شما نمی تواند آمپر بالایی را پشتیبانی کند، خرید پاوربانکی که آمپر بالایی ارایه می دهد، تاثیری در سرعت شارژ گوشی ندارد.

آمپر دستگاه را از کجا تشخیص دهیم؟

معمولا یکی از پورت های پاوربانک با آمپر کمتری طراحی می شود که جوابگوی احتیاج دستگاه های کوچک مانند mp4 است. پورت های دیگر با آمپر بالاتر ساخته می شوند تا بتوانند گوشی یا تبلت را با سرعت بالاتری شارژ نمایند، اما در صورتی که همزمان چندین دستگاه را به پاوربانک متصل کنید، معمولا جمعا آمپر کمتری نسبت به مجموع آمپر پورت ها دریافت می کنید.

گذشته از سرعت شارژ دستگاه، بعضی معتقدند که آمپر نامتناسب با گوشی، چه کمتر و چه بیشتر، در طولانی مدت به باتری گوشی آسیب می رساند. البته بعضی از پاوربانک ها به صورت اتوماتیک آمپر خروجی خود را با آمپر مناسب با باتری گوشی تنظیم می نمایند.

پاوربانک های چند پورته بخرید

فرض کنید به سفری خانوادگی رفته اید و می خواهید چندین گوشی را همزمان شارژ کنید یا این که می خواهید گوشی، هدست، می بند و… را در آن واحد با هم شارژ کنید. در این شرایط پاوربانکی که تنها یک پورت داشته باشد، کافی نیست، بنابراین بهتر است به فکر خرید پاوربانکی با 2 یا 3 پورت باشید.

منبع: برترین ها

به "5 نکته که قبل از خرید پاوربانک باید به آن ها توجه کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 نکته که قبل از خرید پاوربانک باید به آن ها توجه کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید