یمن ، سازمان ملل از درگیری بین نیروهای وابسته به اماراتی ها و سعودی ها ابراز نگرانی کرد

به گزارش وبلاگ آشپزی، فرستاده ویژه سازمان ملل در امور یمن ضمن بیان پیشرفت مذاکرات بین طرف های درگیر، از تحولات اخیر در جنوب یمن ابراز نگرانی کرد و خواستار توقف درگیری ها در این منطقه شد.

یمن ، سازمان ملل از درگیری بین نیروهای وابسته به اماراتی ها و سعودی ها ابراز نگرانی کرد

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ آشپزی، مارتین گریفیتس، فرستاده ویژه سازمان ملل در امور یمن گفت وگوها بین طرف های یمن را مثبت ارزیابی کرد و گفت که پیشرفت های خوبی در این زمینه حاصل شده است.

گریفیتس امروز پنجشنبه حین ارائه گزارش به شورای امنیت که جلسه ای با موضوع اوضاع یمن تشکیل داده بود، گفت که مذاکرات صورت گرفته بین طرف های درگیر در یمن پیشرفت بزرگی به ویژه در مورد آتش بس در یمن داشته است.

با این حال او گفت که همچنان در برخی موارد مربوط به تدابیر انسانی و اقتصادی ضروری در یمن تأخیرهایی صورت گرفته است.

گریفیتس در مورد نحوه پیشرفت مذاکرات بین طرف های یمنی نیز گفت که آن ها به صورت سازنده ای تعامل داشتند و حین مذاکره از حمایت های دیپلماتیک و منطقه ای بهره مند شدند.

او شیوع کرونا و رکود اقتصادی جهانی تهدید برای یمن دانست که مسائل زیادی را برای این کشور داشته اند.

نماینده سازمان ملل در امور یمن گفت که این سازمان برای یمن نقشه راهی را ارائه کرده که قابلیت اجرا دارد و اجرای آن برعهده کسانی است که سلاح، قدرت و توانایی تصمیم گیری در این زمینه دارند.

گریفیتس در بخش هایی از گزارش خود، اقدام دو هفته پیش شورای انتقالی جنوب (وابسته و مورد حمایت امارات) انتقاد کرد و گفت که نیروهای تحت امر این شورا به دنبال سیطره بر ادارات دولتی (دولت مستعفی) در شهر عدن (شهری در جنوب غربی ساحل یمن که پایتخت موقت دولت مستعفی به شمار می رود)، هستند.

او به تشدید تنش ها ودرگیری ها در استان های ابین و سقطری در جنوب یمن بین دولت مستعفی و شورای انتقالی اشاره کرد و خواستار توقف فوری همه درگیری ها شد.

گریفیتش از اوضاع جنوب یمن ابراز نگرانی کرد و گفت که شیوع کرونا، مالاریا، وبا و تب دِنگی به همراه سیلاب های اخیر به معضل ساکنان جنوب یمن به ویژه شهر عدن تبدیل شده است.

جنگ عربستان سعودی به همراه امارات که از سال 94 آغاز شده، امروز بدون تحقق اهداف اعلامی و ادعایی این جنگ، به جنگ یمنی-یمنی و جنگ نیابتی ریاض و ابوظبی بر سر تصاحب قدرت و چپاول یمن تبدیل شده است. عربستان سعودی از دولت مستعفی منصورهادی حمایت می کند و امارات از شورای انتقالی جنوب؛ شورایی که دو هفته پیش رسماً اعلام خودمختاری و جدایی از یمن کرد.

منبع: خبرگزاری فارس

به "یمن ، سازمان ملل از درگیری بین نیروهای وابسته به اماراتی ها و سعودی ها ابراز نگرانی کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یمن ، سازمان ملل از درگیری بین نیروهای وابسته به اماراتی ها و سعودی ها ابراز نگرانی کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید