گازی ساز زیست توده از نوع پایین سو طراحی و ساخته شد

به گزارش وبلاگ آشپزی، طراحی و ساخت گازی ساز زیست توده (Biomass) از نوع پایین سو (Downdraft) توسط محققان پژوهشکده مکانیک سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران انجام شد.

گازی ساز زیست توده از نوع پایین سو طراحی و ساخته شد

به گزارش طراحی و ساخت گازی ساز زیست توده (Biomass) از نوع پایین سو (Downdraft) توسط محققان پژوهشکده مکانیک سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران انجام شد.

گازی ساز زیست توده از نوع پایین سو طراحی و ساخته شد

گفتنی است، این طرح با هدف دستیابی به دانش فنی تولید سیستم گازی سازی زیست توده (Biomass Gasification) به عنوان یکی از پربازده ترین روش های تولید انرژی از منابع انرژی تجدیدپذیر انجام شد. در این فرآیند، زیست توده به گازی به نام گاز سنتز (Syngas) تبدیل می شود که این گاز دارای ارزش حرارتی بالایی بوده و قابل استفاده در سیستم های تولید گرما و یا مولد های تولید الکتریسیته به عنوان جایگزین سوخت های فسیلی است.

با توجه به اینکه حجم عظیمی از پسماند های کشاورزی، شهری و صنعتی در کشور بدون انجام هیچ گونه فرآیندی امحا یا دفن می شوند، فرصت مناسبی جهت استحصال انرژی از این منابع رایگان از دست می رود. همچنین ظرفیت بسیار بالای منابع انرژی تجدیدپذیر زیست توده همراه با گستردگی و تنوع بالا در سطح کشور، تولید انرژی از این منابع منجر به کاهش آلایندگی ناشی از مصرف سوخت های فسیلی می شود و در عین حال از نظر بازار مصرف کاملاً توجیه پذیر خواهد بود.

مجریان این طرح پژوهشی، دکترحسنعلی ازگلی، دکتر فواد فرحانی بغلانی و مهندس کیوان سیدی نیاکی، از اعضای هیأت علمی پژوهشکده مکانیک سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران هستند.

گفتنی است دستگاه ساخته شده دارای ظرفیت 10 کیلووات حرارتی، با حجم مخزن 5 کیلوگرم، قدرت دمنده 55 وات و حداکثر حجم گاز تولیدی 120 مترمکعب در ساعت است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "گازی ساز زیست توده از نوع پایین سو طراحی و ساخته شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گازی ساز زیست توده از نوع پایین سو طراحی و ساخته شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید