کیت کرونا کمیاب شد ، آیا ارز دولتی از کیت های آزمایشگاهی حذف شده است؟

به گزارش وبلاگ آشپزی، نشست خبری اعضای انجمن علوم آزمایشی تشخیص طبی ایران امروز برگزار گردید. نایاب شدن کیت کرونا مهمترین مسئله ای بود که در این نشست مطرح شد که به گفته کمال الدین باقری، عضو هیات مدیره انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی تشخیص طبی ایران علت کمبود کیت های آزمایشگاهی حذف ارز دولتی و همچنین تحریم های آمریکا ارتباط دارد. حال بعضی از فعالان حوزه سلامت می گویند با کمبود کیت آزمایشگاهی ممکن است آسیب جدی به حوزه سلامت وارد گردد.

کیت کرونا کمیاب شد ، آیا ارز دولتی از کیت های آزمایشگاهی حذف شده است؟

همچنین ورود استارت آپ ها از جمله اسنپ دکترها نیز از دیگر معضلات انجمن علوم آزمایشگاهی ایران بود؛ چرا که با ورود تازه واردها به حوزه آزمایشگاهی و سلامت بساط دلالی در این حوزه پهن شده که عدم توجه به این موضوع ممکن است آسیب های غیرقابل جبرانی را برای سلامت مردم داشته باشد.

حال در شرایط تحریم، این کیت های آزمایشگاهی از کدام کشورها وارد ایران می گردد؟ آیا ارز دولتی از حوزه سلامت همچون کیت ها و مواد اولیه غذا و دارو از جمله شیرخشک حذف شده است؟ اگر آری، چرا بانک مرکزی به واردنمایندگان کیت های آزمایشگاهی ارز دولتی اختصاص نمی دهد؟ این ها سوالاتی است که مقامات دولتی از جمله بانک مرکزی باید نسبت به آن جوابگو باشد.

بساط ارز دولتی در نظام سلامت جمع شد؟

در همین حال عضو هیات مدیره انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی تشخیص طبی ایران درباره واردات کیت های آزمایشگاهی گفت: عمده ترین کیت های آزمایشگاهی از کشورهای اروپایی وارد کشورمان می گردد. بعضی از این شرکت های اروپایی نمایندگی شرکت های آمریکایی هستند که به ایران کیت می فروشند. چند سالی است که با ارتقای تکنولوژی و افزایش دانش فنی این کیت ها از چین به کشور وارد می گردد.

کمال الدین باقری در بخش دیگر سخنانش به حذف ارز دولتی اشاره نمود و در این رابطه اظهار کرد: بانک مرکزی به طور رسمی اعلام ننموده که ارز دولتی را به شرکت های واردنماینده نمی دهد اما نحوه برخورد بانک مرکزی از باز شدن ثبت سفارش ها و عدم اختصاص ارز به شرکت ها نشان می دهد که ارز به کیت های آزمایشگاهی تعلق نمی گیرد. همین نابسامانی ها باعث شده که بازار هم از کمبود روبرو گردد. حتی برای آزمایش کرونا نیز با بحران کمبود کیت رو به رو شدیم.

او توضیح داد: باید سازکار نحوه تخصیص ارز معین گردد. یعنی چنانچه قرار باشد ارز دولتی از کیت ها حذف گردد باید رسما این خبر اعلام گردد؛ چرا که اعلام نشدن این خبرها هیچ دردی را از مردم دوا نمی کند.

باقری در پاسخ به این پرسش که آیا واردات کیت ها تا به امروز با ارز آزاد وارد می گردد؟ پاسخ داد: هنوز شرکت ها با ارز آزاد کیت وارد نکردند. موجودی شرکت ها هر چه هست یا متعلق به قبل است یا بعضی شرکت ها با ضمانت فروش و اعتبارشان این کیت ها را وارد بازار کردند و آنها را با قیمت دولتی می فروشند.

فعالیت اسنپ دکترها غیرمجاز است

در عین حال نایب رئیس انجمن آسیب شناسی ایران درباره فعالیت غیرمجاز اسنپ دکترها گفت: این اسنپ دکتر از نظر وزارت بهداشت مجوز ندارند و تبلیغ آنها هم در سطح شهر و فضای مجازی غیرمجاز است. ممکن است یک آزمایشگاه اسم و رسم دار مجوز آزمایشگاهی منزل را از وزارت بهداشت داشته باشد؛ این در حالی است که اسنپ دکترها مجوزی را از وزارت بهداشت ندارند اما همچنان نمونه های آزمایشی را (خون یا ادرار) از مردم می گیرند و در سطح شهر و بدون تخصص لازم فعالیت دارند؛ این در حالی است که سازمان های بیمه گر در این زمینه سکوت نموده اند و آزمایشگاه ها نیز متحمل زیان های بسیاری می شوند.

فرید کرمی اضافه نمود: برای آزمایش کرونا رقم هایی که از سوی وزارت بهداشت اعلام می گردد خیلی غیر واقعی است چرا که آزمایشگاه ها مجبور هستند برای تامین هزینه های خود از جمله (کیت) هزینه های بالا بگیرند. به همین دلیل بین آزمایشگاه های دولتی و بخش خصوصی ما شاهد اختلاف هزینه هستیم.

کیت آزمایشگاه ها قیمت ندارد!

از سوی دیگر غلامرضا حمزه لو، عضو هیات مدیره انجمن دکترای علوم پزشکی درباره میزان هزینه تست کرونا گفت: برای تست کرونا آزمایشگاه های دولتی 230 هزار تومان از مردم طلب می نمایند و آزمایشگاه های بخش خصوصی حدود 600 هزار تومان. اما چنانچه آزمایشگاهی بیش از این نرخ اعلام شده از مردم تست می گیرد سازمان های نظاره گر باید در این حوزه ورود نمایند.

در عین حال دبیر مجمع انجمن های علوم آزمایشگاهی کشور گفت: آزمایش های پزشکی یکی از ابزارهای مهم تشخیص بیماری ها هستند، به طوری که 70 تا 80 درصد تشخیص بیماری ها با انجام آزمایش صورت می گیرد.

محمد صاحب الزمانی با انتقاد از نحوه مدیریت آزمایشگاه های تشخیص طبی در کشور، اضافه نمود: متاسفانه باید به این موضوع اذعان داشت که آیین نامه ها و دستورالعمل های مربوط به آزمایشگاه های تشخیص پزشکی در ایران، یک طرفه و بدون مشورت با مدیران فنی آزمایشگاه ها تدوین و تهیه می گردد. در حالی که 95 درصد آزمایشگاه های تشخیص پزشکی متشکل از انجمن های پاتولوژی، آسیب شناسی و علوم آزمایشگاهی هستند که در قالب مجمع انجمن های علوم آزمایشگاهی فعالیت دارند.

او ادامه داد: ما نسبت به نحوه تدوین و تهیه دستورالعمل ها و آیین نامه های آزمایشگاهی در کشور حرف داریم. زیرا معتقدیم که آیین نامه ها و دستورالعمل های مربوطه باید با مشورت اهالی آزمایشگاهی تهیه گردد.

این مقام مسئول در ادامه به موضوع کیت و تجهیزات آزمایشگاهی به عنوان یکی دیگر از ابزارهای مهم آزمایشگاه ها اشاره نمود و گفت: متاسفانه با این مشکل روبرو هستیم که یا کیت کمیاب است و یا اینکه نرخ آن مدام در حال افزایش است.

صاحب الزمانی با انتقاد از اینکه معین نرخ کیت آزمایشگاهی در وزارت بهداشت متولی ندارد، ادامه داد: حدود هشت ماه است که نسبت به نظارت قیمت کیت در وزارت بهداشت مشکل داریم و دوستان در وزارتخانه جوابگو نیستند. اخیرا نیز کیت آزمایشگاهی کمیاب شده و همین مسئله، مردم و آزمایشگاه ها را با مشکل روبرو ساخته است.

دبیر مجمع انجمن های علوم آزمایشگاهی کشور، گفت: مکاتبات زیادی با وزیر، معاون درمان وزارت بهداشت و مسئولان سازمان غذا و دارو برای دریافت پاسخ مناسب انجام داده ایم که هیچ عکس العملی نشان نداده اند.

جان مردم در خطر است!

از سوی دیگر عبدالعلی شمس برهان، عضو هیات مدیره انجمن متخصص علوم آزمایشگاهی به ضرورت برچیدن بساط دلالی در نظام سلامت اشاره نمود و گفت: بارها نسبت به حضور بعضی دلال ها در نظام سلامت انتقادهایی را با مقامات مسئول مطرح کردیم اما متاسفانه پاسخی دریافت نکردیم. معتقدیم گسترش استارت آپ ها به حوزه آزمایشگاهی ممکن است جان مردم را به خطر بیاندازد.

منبع: تجارت نیوز

به "کیت کرونا کمیاب شد ، آیا ارز دولتی از کیت های آزمایشگاهی حذف شده است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کیت کرونا کمیاب شد ، آیا ارز دولتی از کیت های آزمایشگاهی حذف شده است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید