کشف رمز و راز مجسمه های بوداپست!

به گزارش وبلاگ آشپزی، راز مجسمه های بوداپست | The secret of Budapest statues

هر چیزی که رازی در پشت سر خود داشته باشد، هم ترسناک است و هم هیجان انگیز! این حس را هر کسی تجربه نموده است و این یکی از احساسات مشترک بین انسان هاست. همه ما در زندگی خود به دنبال کشف رازهای زیادی هستیم. بعضی از آن ها مهم، بعضی واقعا بی اهمیت و بعضی هم جالب هستند. راز مجسمه های بوداپست از آن دسته رازهایی است که دانستن آن ها می تواند جالب و هیجان انگیز باشد. ما امروز در این مطلب می خواهیم تا از راز مجسمه های بوداپست پایتخت مجارستان پرده برداریم پس با ما در خبرنگاران همراه باشید.

کشف رمز و راز مجسمه های بوداپست!

شهر بوداپست یکی از شهرهای اروپایی است که پر است از مجسمه های مختلف! در خیابان های این شهر راه می روید و اگر حواستان جای دیگری باشد ممکن است که به یکی از این مجسمه های بوداپستی که در سر راهتان قرار گرفته است، برخورد نمایید. اما اگر حواستان را جمع کنید، می بینید که در بیشتر نقاط شهر از این مجسمه های رازآلود بسیار در سر راه شما قرار گرفته است! خیلی از کسانی که به این شهر سفر نموده اند و با این مجسمه ها روبرو شده اند برایشان سوال بوده است که راز مجسمه های بوداپست چیست؟

البته این نکته را درباره مجسمه های این شهر باید بگوییم که؛ برخی از این مجسمه ها همچون مجسمه چهره های تاریخی در نقاط معروف شهر آن چه را که در درون خود دارند به وضوح به نمایش می گذارند، برخی از مجسمه های دیگر داستان های رازآلود و عجیبی در پشت خود دارند. این مجسمه ها، یکی و دوتا هم نیستند بلکه لیست بلند و بالایی دارند. برخی معروف و برخی از آن ها معروف تر هستند. در ادامه با برخی از معروف ترین آن ها و راز مجسمه های بوداپست آشنا خواهیم شد.

مجسمه پلیس چاق | Chubby Police

یکی از مجسمه های با مزه ای که اتفاقا قیافه ای مهربان هم دارد، مجسمه پلیس چاق است که در لیست راز مجسمه های بوداپست قرار می گیرد. می دانید نکته جالب درباره این پلیس بامزه مجارستانی چیست؟ گفته می گردد که دست کشیدن به شکم این مرد چاق برای شما خوش شانسی به همراه آورد! البته جای گیری این مجسمه در این خوش اقبالی گویا بی تاثیر نبوده است زیرا او در نزدیکی کلیسای سنت استفان بوداپست ایستاده است و به همین خاطر، تعداد بسیار زیادی از گردشگران خواستار دست زدن به شکم این مجسمه و معجزاتش در زمینه خو ش شانسی هستند. مجسمه پلیس چاق در خیابان زرینی (Zrinyi) قرار گرفته است. جالب است درباره راز پشت خلق این مجسمه این نکته را بدانید که سازنده این مجسمه از پدربزرگ خود که یک پلیس بوده است و برای رژه ها و جشن ها لباس رسمی به تن می نموده است، الهام گرفته است. مجسمه پلیس چاق به خاطر ایستادن در این خیابان، کلاه و لباس رسمی خود به رسم پلیس های مجارستانی یک کلاه آهنی زرین به سر خود دارد.

مجسمه کولومبو | Columbo

کولومبو که یکی از موارد مورد آنالیز ما در لیست راز مجسمه های بوداپست قرار گرفته است در واقع یک کارآگاه در یک سریال تلویزیونی است. البته از بزرگ ترین و به یاد ماندنی ترین نقش های تلویزیونی مجارستان! این مجسمه و سگ محبوبش یکی از زیباترین مجسمه های موجود در مجارستان هستند.

مجسمه شیرها | Statue of lions

فلسفه و داستان پست مجسمه این شیرها بسیار جالب و خواندنی است. در واقع این شیرها به این جهت در لیست راز مجسمه های بوداپست قرار گرفته است که؛ یک افسانه درباره این مجسمه ها وجود دارد که می گوید طراح و خالق مجسمه این شیرهای سنگی که فردی به نام مارشالکو (Marschalkó) بود، در دو طرف پل سیچینی به قدری به قدرت ساخت و کار خود اطمینان داشت که مدعی بود که اگر فردی بتواند یک عیب در این شیرها در سراسر مجارستان بیابد، او بدون شک در همان لحظه خودش را از بالای پل به درون رودخانه پرت خواهد نمود!

البته این داستان به همین ها ختم نشد زیرا در این میان گویا یک کودک متوجه شد که شیرهای ساخته دست این مجسمه ساز دارای زبان نیستند و به همین خاطر مارشالکو ، که سازنده این شهرهای بی زبان بود بلافاصله پس از فهمیدن این موضوع خود را از بالای پل به درون رودخانه پرتاب کرد و جان سپرد، دقیقا همان طور که قولش را داده بود! این داستان را خواندید؟! خب درباره آن باید بگوییم که؛ ممکن است که بسیاری از مجارستانی ها این داستان را باور داشته باشند اما باید بگوییم که حقیقت این مجسمه ها کاملاً متفاوت است. این 4 شیر در حقیقت زبان دارند، اما نمی توان زبان آن ها را از نگاه یک عابر پیاده مشاهده کرد و کاملا زبانشان در دهانشان است. مارشالکوی مجسمه ساز نیز تا خاتمه دهه 1870 و سال ها پس از ساخت مجسمه ها به زندگی خود ادامه داد و با مرگ طبیعی از جهان رفت.

مجسمه پسران خیابان پل | Statue of St. Pauls Sons

مجسمه پسران خیابان پل یکی از شاهکارهای لیست راز مجسمه های بوداپست است. این اثر متفاوت و زیبا از چند مجسمه که در شمایل در نزدیکی منطقه خرید کوروین (Corvin) قرار گرفته است و گروهی از پسران در حال بازی با سنگ های مرمری در جهت رفتن به مدرسه را به تصویر می کشد. شاید در نگاه اول این مجسمه ها چینین تصویری را برای شما به جای بگذارند اما در واقع این 3 مجسمه بازگونماینده داستان پسران خیابان پل را بازگو می نمایند.

این مجسمه ها به داستان گروهی از پسران که در کتابی مشهور به همین نام از فرانک مولنار که یک نویسنده مجارستانی است، ایده گرفته شده است. او در کتاب خود دو گروه از بچه ها را به تصویر می کشد که بر سر یک تکه زمین متروکه باهم به جنگ می پردازند. پسران خیابان پل یکی از مشهورترین داستان های کلاسیک در ادبیات مجارستانی ها است و در مدارس ابتدایی این کشور تدریس می گردد.

مجسمه کفش های کرانه رود دانوب | Sculpture of the Danube River shoes

این مجسمه ها یکی از معروف ترین و شناخته شده ترین جاذبه های بوداپست هستند که در لیست راز مجسمه های بوداپست قرار می گیرند. این مجسمه ها که در نزدیکی ساختمان مجلس مجارستان قرار گرفته است، در نگاه اول کفش هایی بسیار ظریف و خوش پا و حتی بامزه هم به نظر می رسند. اما باید بدانید که متاسفانه در ورای این کفش ها یک داستان بسیار غم انگیز برای روایت کردن وجود دارد. این مجسمه های برنزی که در واقع 60 جفت هستند، به یاد هزاران مجارستانی ساخته شده اند که به دست گروه شبه نظامی Arrow Cross در بوداپست کشته شدند و برای بزرگداشت نام آنان این مجسمه ها در کنار رود دانوب ساخته شده است.

راز مجسمه های بوداپست در مجسمه ایشتوان سیچینی | István Széchenyi

این مجسمه شبیه هزاران مجسمه تاریخی است که ممکن است در شهرهای بزرگ آن ها را به عنوان یک اثر تاریخی دیده باشید. ایشتوان سیچی در واقع مجسمه ای است که بر روی یک تکه سنگ سبزرنگ ایستاده است. راز مجسمه های بوداپست درباره این مجسمه به خصوص این است که مردی را نشان می دهد که از او به عنوان، بزرگ ترین مجاری نام برده می گردد. نام او در سراسر خیابان ها، میدان ها و ساختمان های مجارستان هست. احتمالاً مهم ترین چیزی که از این فرد باقی مانده است کوشش او برای توسعه حمل و نقل شهری در سراسر مجارستان بوده است. شاهد این ادعا آن است که جناب سیچی، یکی از حامیان سرسخت پیوند میان دو منطقه بودا پست به وسیله پلی است که امروزه بهافتخار این مرد به عنوان پل سیچینی معروف شده است. این پل امروزه در نزدیکی مجسمه وی قرار گرفته است.

برای دیدن مجسمه های بیشتر به سایت تیریپ ادوایزر مراجعه فرمایید.منبع: الی گشت

به "کشف رمز و راز مجسمه های بوداپست!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف رمز و راز مجسمه های بوداپست!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید