کتاب تبلور جمهوریت و اسلامیت منتشر شد

به گزارش وبلاگ آشپزی، کتاب تبلور جمهوریت و اسلامیت با موضوع جمهوری اسلامی در اندیشه متفکران اسلامی معاصر به همت اندیشکده برهان منتشر و روانه بازار نشر شد.

کتاب تبلور جمهوریت و اسلامیت منتشر شد

این کتاب که از مجموعه کتاب های اندیشنامه نظام اسلامی و حاصل کوشش جمعی از پژوهشگران اندیشکده برهان است در 110 صفحه و در 2 فصل و 8 گفتار، از سوی انتشارات دیدمان به زیور طبع آراسته شده است.

ابعاد نظری جمهوری اسلامی در اندیشه امامین انقلاب اسلامی و ابعاد نظری جمهوری اسلامی در آرای اندیشمندان اسلامی عناوین فصل های 2 گانه این کتاب هستند.

در بخشی از مقدمه این کتاب می خوانیم: شرایط جدید، انسانِ معطوف به انقلاب اسلامی را در برابر پرسش هایی از جنس چه باید کرد؟ قرار داده است. اگر این پرسشگری و پویش، به بازگشت به خود، بازشناسی و بازیابی و در نهایت بازسازی حرکت اجتماعی انسانِ انقلاب منتهی گردد، فرصتی بی نظیر برای پیشبرد تاریخ انقلاب اسلامی خواهد بود.

سخن از چه باید کرد؟ که در این دوره تا حدودی باب شده، پروژۀ انقلابی گری را در برابر این پرسش ضمنی قرار می دهد که برای کنش در دوران جدید چه ظرفیت هایی را در اختیار دارد؟ پرسش از چه باید کرد؟ در زمانۀ عسرت، انسان را به بازشناسی ظرفیت ها می رساند. در این شرایط است که به یک باره چشم باز نموده و می بینیم چه ظرفیت های عظیمی برای آرمان خواهی و انقلابی گری در اختیار داریم و مانند ماهی در آن فرصت ها شناوریم. اما نه تنها قدرشان را نمی دانسته ایم، بلکه به کل از وجودشان نیز غافل بوده ایم. این کتاب در پی یا به عبارت بهتر، امیدوار است فصلی از تأمل پیرامون یکی از مهم ترینِ این ظرفیت ها را بگشاید: جمهوری اسلامی

یکی از فرصت های انقلابی گری، که خصوصاً در این زمان بیش از پیش نیازمند پرداختن است، اصل جمهوری اسلامی است. بی شک طرح جمهوری اسلامی به عنوان یک ظرفیت برای آرمان خواهی نیروی اجتماعی معطوف به انقلاب اسلامی، کمی غریب می کند.

در اینجا مراد از جمهوری اسلامی فراتر از نظام رسمی حاکمیتی است. مراد بُعد نرم افزارانه و ایدۀ جمهوری اسلامی به مثابۀ یک امر و طرح اجتماعی است، نه صرفاً بُعد سخت افزارنۀ آن. واقعیت این است که تحت شرایط تاریخی-اجتماعی دهۀ اول انقلاب، ما با دولتی و سیاسی شدن همه چیز روبرو بودیم. همۀ دستاوردهای انقلاب و به طبع جمهوری اسلامی را صرفاً یک امر دولتی و سیاسی قلمداد می کردیم. سال ها و قرن ها بود به مثابۀ جامعۀ ایرانی اسلامی، دولت نداشتیم، دولت هایمان طاغوت بود و این اواخر شعبه ای از نظام های استعمارگر جهانی. دولت که نداشتیم، جامعه هم نداشتیم. بعد که دولت دار شدیم، در یک وضع خلاف آمد عادت قرار گرفتیم. فکر کردیم جامعه همان دولت است و عمل و نظر اجتماعی را همان عمل و نظر دولتی دانستیم و فکر می کردیم همه چیز دولت است. برای ما به نوعی جامعه و دولت مساوی بودند.

علاقه مندان جهت تهیه این کتاب با تخفیف و همچنین کسب اطلاعات بیشتر می توانند با شماره تلفن 26153291-021 تماس حاصل کنند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "کتاب تبلور جمهوریت و اسلامیت منتشر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کتاب تبلور جمهوریت و اسلامیت منتشر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید