وزارت نیرو حکمرانی آب و برق در استان ها را به استاندار واگذار کند

به گزارش وبلاگ آشپزی، استاندار خراسان رضوی گفت: از وزارت نیرو انتظار داریم که حکمرانی آب و برق را در استان ها به استاندار یا دستگاه های تابع وزارت نیرو دهد، اگر این کار صورت گیرد، می توان طرح همیاران آب و انتقال آب از دریای عمان را در استان اجرا کرد و موفقیت خوبی هم خواهد داشت.

وزارت نیرو حکمرانی آب و برق در استان ها را به استاندار واگذار کند

به گزارش وبلاگ آشپزی، علیرضا رزم حسینی امروز در جلسه شورای آب استان خراسان رضوی در محل دفتر استاندار، اظهار کرد: از روزی که در استان خراسان رضوی توفیق خدمت پیدا کردم، طرح همیاران آب را در معرض دید کارشناسان استان قرار دادم. چهار ماه است که تمام کارشناسان دستگاه های اجرایی با حوصله و دقت و با همکاری دانشگاه فردوسی مخصوصا بخش آب و کشاورزی این دانشگاه، همکاری تنگاتنگی دارند و بعد از دستگاه های اجرایی، دانشگاه متولی شده تا این طرح را مورد سنجش و ارزیابی قرار دهد. در نهایت این طرح مورد اجماع کل استان نهاده شد.

وی در مورد ویژگی های طرح همیاران آب، گفت: یکی از ویژگی های این طرح این است که از پایین به بالا آمده و کارشناسان، دانشگاهیان و ذی نفعان در این حوزه کاملا به طرح جامعی رسیدند. ویژگی دوم حمایت همه ارکان حکومت از این طرح است و ارکان حکومت پایبند اجرای این طرح در استان هستند. ویژگی سوم اینکه این طرح اجرایی است نه کتابخانه ای و قابل سنجش نیز هست.

رزم حسینی اضافه نمود: ویژگی چهارم اجتماعی محور است، قصد داریم با مردم و کشاورزان با همکاری مشترک این کار را اجرا کنیم. ویژگی پنجم اینکه همه عالمان فرهنگی در حوزه فرهنگ سازی مشارکت خواهند داشت. ائمه آدینه، روحانیت و همه کسانی که دستی در قلم، قدم و تریبون دارند، برای فرهنگ سازی این طرح کار خواهند کرد. این طرح پیوست رسانه ای خواهد داشت که توسط مدیر کل صداوسیما این طرح را آماده کردیم و تمام رسانه ها نهضتی برای اطلاع رسانی به مردم و کشاروزان به راه خواهند انداخت.

استاندار خراسان رضوی ادامه داد: ویژگی ششم بسیار مهم بوده و این است که بعضی نگران هستند این طرح کاهش درآمد کشاورزان را به دنبال داشته باشد. در این طرح افزایش درآمد کشاورزان را خواهیم داشت و بازار کار کشاورزان را تقویت خواهیم کرد، نه تنها کاهش اشتغال نخواهیم داشت، بلکه افزایش اشتغال نیز اتفاق خواهد افتاد. ویژگی هفتم که نکته مهمی بوده، این است که ما با جبر کشاورزی روبه رو هستیم. این طرح به نسل بعدی خواهد گفت که چقدر آب خواهید داشت و می توانند برای نسل های بعدی برنامه ریزی نمایند.

وی با اشاره به اینکه بحث آموزش برای این طرح بسیار جدی دیده شده است، توضیح داد: این طرح وحی منزل نیست، ممکن است اشکالاتی هم داشته باشد، همیشه مورد نقد کارشناسان در سطح استانی و ملی خواهد بود و روزبه روز تکمیل تر خواهد شد. نام این طرح به این دلیل همیاران بوده که بار مثبتی برای همیاران در نظر گرفتیم. امروز همه باید برای نجات آب و خاک دست به دست هم دهیم، دست همکاری و همیاری ضروری است.

رزم حسینی اضافه نمود: کار خوبی که انجام شده این است که از دانشگاه فردوسی خواستیم هیات ناظر این طرح باشد یعنی تشکل غیر دولتی نظارت این طرح را به عهده بگیرد. ثبات اساتید دانشگاه بیش از مدیران دولتی است که اگر مدیران استانی تغییری کردند، دانشگاهیان این کار را انجام می دهند و به عنوان نهاد علمی مطالبه گری می نمایند.

استاندار خراسان رضوی اعلام کرد: این طرح آزمون خود را پس داده و نمی خواهیم آن را به صورت آزمایشی اجرا کنیم که ببینیم چه خواهد شد. کسری آبی ما بعد اجرای این طرح در کرمان کمتر شد. اگر در هر طرحی مدیر جدی پای کار نباشد، هر طرح خوبی از بین می رود و اجرا نخواهد شد. ما اراده آهنین با مدیران و دستگاه های اجرایی داریم که این کار انجام خواهد شد.

وی با بیان اینکه طرح همیاران آب طرحی ملی و اسلامی است، عنوان نمود: باید مستمرا این کار را داشته باشیم. بحث انتقال آب نیز در دستور کار استان است. در بحث انتقال آب در خلیج فارس، حدود 10 سال پیش قصد داشتند که این کار را انجام دهند که مورد انتقاد نهاده شد و اعلام کردند که مقرون به صرفه نیست. خوشبختانه کنسرسیوم بخش خصوصی که بیشتر صنایع بزرگ بودند و احتیاج به آب داشتند، این طرح را آغاز کردند و اکنون پیشرفت فیزیکی طرح نزدیک 68 درصد است.

رزم حسینی اضافه نمود: 110 میلیون متر مکعب آب به سیرجان و رفسنجان می رود و بعد یزدی ها نیز شریک شدند. پیش بینی مدیران این طرح این است که در انتها سال 99 آب دریای عمان به منطقه خواهد رسید. برای اولین بار حجم قابل ملاحظه سهم خود را از دریا استفاده می کنیم. در استان مطالعات برای انتقال آب از دریای عمان انجام شده است. حسن طرح این است که با اقتصاد کشاورزی پیوسته شده تا بتواند پروژه را کاملا مالی کند.

استاندار خراسان رضوی طرح رونق و تحول مالی شرق کشور با موضوع صنعت زعفران پیوست طرح انتقال آب عمان در حوزه صنعت صد در صد مالی است. سهم آب و قیمت تمام شده صنعت دو درصد قیمت تمام شده محصول است.

وی اعلام کرد: برای مشارکت در این طرح شرکت های فولادی و صنعتی حضور پیدا می نمایند و در شرکت تابش سهام دار خواهند شد. سهام داران تعهد کردند که در فاز اول با 200 میلیون دلار بدون منابع بانکی کار را آغاز نمایند، همزمان در بخش کشاورزی هلدینگی را تاسیس می کنیم و بزرگان ثروتمند در حوزه کشاورزی و صنایع غذایی در هلدینگ نگین تابش رضوی سهم خواهند داشت. این هلدینگ متولی 150 هزار هکتار می گردد.

رزم حسینی با اشاره به اینکه هدف ما این است که حتما در این طرح مشارکت مردمی را داشته باشیم، توضیح داد: ممکن است بخشی از سهام را بعضی مردم ثروتمند خراسان تقبل نمایند. سپرده های بانکی مردم در خراسان 90 هزار میلیارد تومان است. ما در نسبت تسهیلات به سپرده رتبه 25 را در کشور داریم، در حالی که رتبه سپرده ما چهارم، فضای کسب و کار 18 و سلامت اداری رتبه 28 است.

وی اعلام کرد: 48 درصد منابع استان خراسان به خارج از استان می رود. باید پروژه هایی را در استان تعریف کنیم که مردم پول های خود را خارج ننمایند و در پروژه ها سهام بخرند. از وزارت نیرو انتظار داریم که حکمرانی آب و برق را در استان ها به استاندار یا دستگاه های تابع وزارت نیرو دهد. اگر این کار صورت گیرد، می توان طرح همیاران آب و انتقال آب از دریای عمان را در استان اجرا کرد و موفقیت خوبی هم خواهد داشت.

رزم حسینی گفت: در طرح انتقال حداقل سهم خود را در رژیم دریایی حفظ می کنیم. عرب ها 22 برابر ما از خلیج فارس و دریای عمان استفاده می نمایند اما ما سهمی از دریا نداریم. باید از لحاظ دیپلماسی آب سیاسی کاری انجام دهیم. همان طور که برای غرب کشور 10 میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی گذاشته شده، باید در شرق کشور که آب های مرزی نداریم نیز آب راهنمایی کنیم و تنها راه از دریای عمان است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "وزارت نیرو حکمرانی آب و برق در استان ها را به استاندار واگذار کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزارت نیرو حکمرانی آب و برق در استان ها را به استاندار واگذار کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید