نگران نباشید! روس ها مشکل را حل و فصل کرده اند...

به گزارش وبلاگ آشپزی، گزارش زیر نگاهی به توافق روسیه و ترکیه درباره ادلب در سفر اخیر اردوغان به روسیه دارد.

نگران نباشید! روس ها مشکل را حل و فصل کرده اند...

به گزارش وبلاگ آشپزی، زینب گورجانلی روزنامه نگار معروف ترکیه ای در تازه ترین سرمقاله خود به توافق مسکو و آنکارا بر سر ادلب پرداخته و در تارنمای سوزجو می نویسد: نه آتش بس بلکه متوقف شدن فعالیت های نظامی: هرچند اردوغان عبارت آتش بس را بکار برد، اما در متن توافق عبارتآتش بس-Ceasefire بکار برده نشده است. به جای عبارت آتش بس عبارتتوقف فعالیت های نظامی بکار برده شده است. در اینجا منظور از فعالیت نظامی فعالیت نیروهای نظامی مشروع در منطقه یعنی ارتش های روسیه، ترکیه و بشار اسد (سوریه) است. حتماً خواهید گفت، در حالیکه دولت ترکیه بشار اسد را به رسمیت نمی شناسد، چنین چیزی چطور ممکن خواهد بود؟ نگران نباشید زیرا روس ها این مشکل را نیز حل و فصل کردند...

وی افزود: هرچند اردوغان پیوسته از دولت سوریه به عنوانرژیمنام می برد، اما شما حرف او را باور نکنید. به گونه ای که روس ها با دادن متن توافق آتش بس به دست مولود چاوش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه برای قرائت آن به زبان ترکی، علناً او را وادار به قرائت عبارت جمهوری عرب سوریه که در این متن جای دارد کردند. در واقع جمهوری عرب سوریه نام رسمی کشور تحت مدیریت بشار اسد در نزد سازمان ملل متحد می باشد. یعنی روس ها با توافق مسکو، ترکیه را به کشوری که دولت بشار اسد را به رسمیت می شناسد، تبدیل کردند. (سخنان اردوغان در مسکو که به دلیل باز ماندن میکروفون سهواً پخش شد مبنی بر اینکه: آیا اسد اطلاع دارد؟، نیز حاکی از همین امر است.)

روسیه کنترل 2 بزرگراه استراتژیک M-4 و M-5 که از اهمیت کلیدی برخوردار هستند را از دست ترکیه گرفت.در واقع به موجب توافق سوچی که در سال 2018 به امضا رسید، وظیفه بازکردن اتوبان های M-4 و M-5 بر عهده ترکیه که در منطقه مراکز دیدبانی تشکیل داده است، سپرده شده بود. اما با توافق جدیدی که در مسکو به امضا رسید، این وظیفه از ترکیه پس گرفته شد.

مشروح این گزارش را اینجا بخوانید.

310311

منبع: خبرآنلاین

به "نگران نباشید! روس ها مشکل را حل و فصل کرده اند..." امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگران نباشید! روس ها مشکل را حل و فصل کرده اند..."

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید