نفوذ دولت امارات به آیفون مقامات به وسیله ابزار جاسوسی

به گزارش وبلاگ آشپزی، به گزارش خبرگزاری رویترز، دولت امارات متحده عربی با بهره گیری از یک ابزار جاسوسی به نام کارما به آیفون بعضی از مقامات و اشخاص بلندپایه نفوذ می نموده است. این ابزار جاسوسی به دولت امارات اجازه می داده به آیفون رهبران کشورهای خارجی، فعالان مدنی و سیاسی و دیپلمات ها نفوذ کند. رویترز به اسناد مربوط به این عملیات جاسوسی دست پیدا نموده و با 5 نفر از افراد دخیل در این پروژه مصاحبه نموده است.

نفوذ دولت امارات به آیفون مقامات به وسیله ابزار جاسوسی

در این گزارش آمده که عملیات مذکور از سال 2016 شروع شده و طی آن به آیفون افرادی مانند یک فعال حقوق بشر در یمن که برنده جایزه صلح نوبل شده و امیر قطر نفوذ شده است. روی هم رفته در این مدت، دولت امارات پیروز شده به آیفون چند صد نفر نفوذ کند.

از جمله اطلاعاتی که ابزار جاسوسی کارما پیروز به جمع آوری آن می شده، می توانیم به مواردی مانند اطلاعات موقعیت مکانی، متن پیامک ها، عکس ها و ایمیل ها اشاره کنیم. همچنین جاسوس ها با بهره گیری از این ابزار می توانستند به گذرواژه های ذخیره شده در آیفون هم دسترسی پیدا نمایند. در اواخر 2017، یک آپدیت iOS حفره مربوط به این نفوذ را مسدود کرد و تأثیرگذاری این ابزار را تا حد زیادی کاهش داد. معلوم نیست که آیا دولت امارات همچنان از ابزار کارما استفاده می نماید یا نه.

افراد دخیل در این پروژه می گویند این ابزار فقط می توانسته به آیفون ها نفوذ کند و در زمینه هک گوشی های اندرویدی ناپیروز بوده است. ضمناً به گفته این افراد، با استفاده از کارما نمی توانستند تماس های تلفنی را شنود نمایند. یکی از مهم ترین ویژگی های ابزار کارما این بوده که برای نفوذ به آیفون قربانیان، نیازی به انجام کاری از طرف آن ها نداشته و صرفاً با وارد کردن شماره تلفن یا آدرس ایمیل قربانی ها، می توانسته به آیفون این افراد نفوذ کند.

ابزارهای مشابه کارما هم وجود دارند اما توسعه چنین ابزارهای چنان پیچیده است که فقط کشورهای معدودی از چنین توانی بهره می برند. رئیس سابق بخش امنیت سایبری کاخ سفید می گوید که فقط 10 کشور در جهان-از جمله روسیه، چین و آمریکا و متحدان آن ها-از توان فنی لازم برای توسعه ابزارهای جاسوسی مشابه برخوردار هستند.

دولت امارات متحده عربی و شرکت اپل هنوز در رابطه با این گزارش اظهارنظر نکرده اند.

منبع: Phone Arena

منبع: دیجیکالا مگ

به "نفوذ دولت امارات به آیفون مقامات به وسیله ابزار جاسوسی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نفوذ دولت امارات به آیفون مقامات به وسیله ابزار جاسوسی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید