مقایسه هواوی P30 پرو با آیفون XS مکس و گلکسی اس 10 پلاس

به گزارش وبلاگ آشپزی، هواوی دیگر آن شرکت چند سال پیش نیست که کمتر کسی پرچمدارهای آن را بشناسد و این شرکت را به واسطه گوشی های میان رده تحسین کند. حالا این شرکت یک بازیگر بزرگ در دنیای پرچمداران به حساب می آید و خوشبختانه جدیدترین پرچمدار این شرکت یعنی گوشی هواوی P30 پرو نیز راه خود را بازار کشورمان باز نموده است.

مقایسه هواوی P30 پرو با آیفون XS مکس و گلکسی اس 10 پلاس

در این پست می خواهیم ببینیم هواوی P30 پرو در مقایسه با آیفون XS مکس و گلکسی اس 10 پلاس که از دیگر پرچمداران محبوب بازار کشورمان هستند، چه عملکردی خواهد داشت. بگذارید ابتدا بدون هیچ شرح اضافه ای، معینات فنی این سه گوشی را در جدول زیر مرور کنیم.

طراحی و نمایشگر

در بخش طراحی، هر سه گوشی شباهت ها و البته تفاوت هایی دارند و از همین رو، اصالت در طراحی سه محصول قابل مشاهده است. آیفون XS که طراحی شبیه به نسل گذشته خود دارد. استفاده از شیشه و استیل در بدنه این گوشی، باعث شده تا حس یک گوشی پرچمدار القا شود. وزن این گوشی اما از دو گوشی دیگر بیشتر است که یک نکته منفی در طراحی آیفون XS مکس به حساب می آید. دیگر ایرادی که شاید طراحی آیفون XS مکس داشته باشد، وجود بریدگی بزرگ در داخل نمایشگر است که البته با توجه به قرار گیری تکنولوژی FaceID، قابل چشم پوشی است.

در طرف دیگر، سامسونگ گلکسی اس 10 پلاس قرار گرفته است. طراحی این گوشی از نسل های قبلی گلکسی اس الهام گرفته شده اما در بسیاری جهات شاهد پیشرفت هستیم. مخصوصا باریک تر شدن حاشیه های نمایشگر در این گوشی به چشم می آید و دوربین های سلفی که درون یک حفره قرار گرفته است. در بخش پشتی این گوشی نیز شاهد چینش سه تایی دوربین ها هستیم که به صورت افقی قرار گرفته اند در صورتی که دو گوشی دیگر، دوربین ها به صورت عمودی دیده می شوند.

یک نکته منفی در طراحی این گوشی را می توانیم وجود دکمه بیکسبی بدانیم و فکر می کنیم لازم نیست بگوییم چرا؛ این روزها کسی از بیکسبی دل خوشی ندارد اما خوشبختانه در این گوشی، می توان کاربری این دکمه را تغییر داد.

گوشی هواوی P30 پرو اما دارای طراحی جذاب تری است. اگرچه ممکن است بگویید لبه های خمیده نمایشگر از پرچمدار سامسونگ الهام گرفته شده اما دیگر مواردی که در طراحی این گوشی وجود دارند، اصیل هستند و یادآور برند هواوی.

بریدگی نمایشگر در هواوی P30 پرو کوچک تر و از بریدگی یا حفره دو گوشی دیگر، کوچک تر است. وزن این گوشی بین آیفون XS مکس و گلکسی اس 10 پلاس قرار می گیرد و نه خیلی سنگین است و نه خیلی سبک. در مجموع و به جز این تفاوت ها، کاملا سلیقه ای است که کدام طراحی را ترجیح می دهید. اگر هوادار سرسخت نمایشگرهای تخت هستید، آیفون گزینه بهتری است اما اگر با کناره های خمیده مسئله ای ندارید، هواوی P30 پرو و گلکسی اس 10 تا اینجا برنده هستند.

مقایسه در مورد خود نمایشگر کار تقریبا سختی است. هر سه گوشی از پنل OLED استفاده می نمایند. رزولوشن این پنل ها با یکدیگر متفاوت است و نمایشگر دو گوشی آیفون XS مکس و گلکسی اس 10 پلاس، پیکسل های بیشتری در هر اینچ از خود جای داده اند. اما این موضوعی نیست که به سادگی متوجه آن شوید و رزولوشن 1080P+ نمایشگر هواوی P30 پرو بد جلوه دهد.

دو گوشی هواوی P30 پرو و آیفون XS مکس از فناوری HDR10 نیز پشتیبانی می نمایند اما سامسونگ از فناوری HDR10+ پشتیبانی می نماید که می تواند در نمایش تصاویر، گستره دینامیکی بیشتری داشته باشد. از نظر اندازه نیز نمایشگر آیفون 6.5 اینچی، نمایشگر گلکسی اس 10 پلاس، 6.4 اینچی و نمایشگر هواوی P30 پرو، 6.47 اینچی است و به طور خلاصه، با گوشی هایی تقریبا هم اندازه روبرو هستیم.

در مجموع کیفیت نمایش تصاویر در هر سه پنل عالی است و تفاوت ها آنقدر جزئی هستند که باید حتما هر سه گوشی را در کنار هم قرار دهید تا بتوانید بین آن ها تفاوتی پیدا کنید. طبیعتا نمایشگر آیفون XS مکس و گلکسی اس 10 پلاس به دلیل دارا بودن رزولوشن بالاتر، کمی شارپ تر هستند اما حتی متوجه شدن این مورد هم نیازمند مقایسه هر سه گوشی در کنار یکدیگر است. بنابراین از نظر کیفیت، هیچ کدام از گوشی ها شما را ناامید نخواهند کرد و عملکرد رضایت بخشی دارند.

سنسور اثر انگشت دو گوشی گلکسی اس 10 پلاس و هواوی P30 پرو در زیر نمایشگر قرار گرفته که برای هواوی از نوع نوری است و برای سامسونگ، از نوع فراصوت. عملکرد این سنسورها مشابه یکدیگر است و هر دو سرعت بالایی دارند اما دقت سنسور اثر انگشت گوشی سامسونگ، بیشتر است. آیفون هم که فاقد سنسور اثر انگشت است و برای باز کردن قفل دستگاه به سنسورهای Face ID در بالای نمایشگر متکی است.

سخت افزار و رابط کاربری

از نظر سخت افزاری که می توانید به خوبی این سه گوشی پرچمدار را در جدول بالا مقایسه کنید. اما آن اعداد و ارقام را که کنار بگذاریم، هر سه این گوشی ها عملکردی فوق سریع دارند و همه اپلیکیشن ها را به سرعت باز می نمایند. انیمیشن ها نیز روان و عالی اجرا می شوند که شاید بتوانیم بگوییم دلیل اصلی آن، هماهنگ بودن سخت افزار با نرم افزار در این گوشی ها است. در این بین اینکه رابط کاربری کدام گوشی را ترجیح بدهید و اینکه آیا اصلا به iOS علاقه دارید یا اندروید، بحثی کاملا سلیقه ای است. هردوی این سیستم عامل ها امکانات کاملی دارند و تا دو سال آینده نیز بروزرسانی های بزرگ سیستم عاملی را دریافت می نمایند.

دو گوشی اندرویدی این مقایسه یعنی هواوی P30 پرو و گلکسی اس 10 پلاس، از اندروید پای بهره می برند. رابط کاربری هواوی EMUI نام دارد و رابط کاربری سامسونگ، One UI. در هردوی این رابط های کاربری، امکانات مختلفی گذاشته شده و تقریبا می توانیم بگوییم چیزی از یکدیگر کم ندارند.

دوربین

معینات سخت افزاری دوربین این گوشی ها نیز به صورت کامل در جدول ابتدای پست آورده شده اما همه چیز در مگاپیکسل و تعداد دوربین ها ختم نمی شود. هر سه این گوشی ها می توانند عکس هایی فوق العاده ثبت نمایند ولی چیزی که هواوی P30 پرو را نسبت به دو رقیب خود متمایز می نماید، عکاسی در شب و عکاسی با دوربین زوم است. در این بین آیفون، از این جنبه ها از هر دو گوشی دیگر ضعیف تر است چراکه نه لنز سریعی مثل گلکسی اس 10 پلاس دارد و نه دارای دوربین فوق عریض و یا زوم چند برابری مثل هواوی P30 پرو است. اپلیکیشن دوربین آیفون نیز محدودیت دارد و برای مثال حالتی برای عکاسی در شب در آن وجود ندارد.

در طرف دیگر، گلکسی اس 10 پلاس قرار گرفته است که دارای سه دوربین با لنز های عریض، فوق عریض و زوم دو برابری است. این گوشی به نسبت آیفون، دوربین بهتری دارد و اپلیکیشن دوربین آن نیز کامل تر است. اما ستاره این مقایسه، هواوی P30 پرو است.

ویژگی زوم پنج برابری اپتیکال در گوشی هواوی P30 پرو که به لطف لنز پریسکوپی ممکن شده، فوق العاده است! با یاری این لنز و ترکیب آن با دوربین اصلی، هواوی P30 پرو می تواند تا پنجاه برابر زوم دیجیتال داشته باشد در صورتی که گوشی های سامسونگ و اپل، نهایتا می توانند تا ده برابر بزرگنمایی را امکان پذیر نمایند. این دوربین عالی، سبب می شود که با گوشی هواوی P30 پرو بتوانید از زاویه فوق عریض تا زوم 50 برابری را تجربه کنید که در یک گوشی، اتفاق فوق العاده ای است.

دوربین اصلی هواوی P30 پرو نیز به سبب چینش پیکسل ها به صورت RYYB و جایگزین کردن پیکسل های سبز با زرد، می تواند تصاویری روشن تر در شب بگیرد. این در حالی است که حتی نیازی به روشن کردن حالت عکاسی در شب هم ندارید و این دوربین به خودی خود، می تواند عکس هایی به مراتب روشن تر نسبت به دو گوشی دیگر در نور کم ثبت کند. همچنین هواوی P30 پرو یک دوربین چهارم ToF هم دارد که می تواند به صورت سه بعدی، عمق میدان را تشخیص بدهد و همین مورد سبب می شود تا در تصاویر پرتره، نتایج بهتری را نسبت به گوشی های اپل و سامسونگ ببینیم.

باتری

تقریبا می توانیم بگوییم از ابتدای دوران گوشی های هوشمند، عمر باتری یک مسئله مهم بوده است. اعداد و ارقام می گویند عمر باتری هواوی P30 پرو بهتر از رقبای خودش است و ما نیز باید این موضوع را تایید کنیم. جدا از اینکه باتری این گوشی پرظرفیت تر از رقبا است، نمایشگر هواوی P30 پرو نیز رزولوشن کمتری دارد که خود موجب می شود مصرف انرژی در این گوشی کمتر از دو گوشی دیگر باشد.

این را بگذارید کنار پردازنده اختصاصی هواوی و هماهنگی بالای سخت افزار و نرم افزار در این محصول. همچنین شارژر فوق سریع چهل واتی که در این محصول وجود دارد نیز می تواند به سرعت این باتری حجیم را شارژ نموده تا کاربر مسئله ای هم در این زمنیه نداشته باشد.

سخن پایانی

در نهایت، اینکه کدام گوشی را انتخاب می کنید، به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. هر سه محصول از بهترین گوشی های حال حاضر بازار هستند و انتخاب بهترین آن ها، به سلیقه شما برمی شود. اگر به دنبال محصولی با دوربین فوق العاده هستید که چند سال آن را نگه دارید و دوربین گوشی شما را ناامید نکند، مطمئنا باید سراغ هواوی P30 پرو بروید. اگر عمر باتری نیز برای شما اهمیت دارد، باز هم هواوی P30 پرو و البته سامسونگ گلکسی اس 10 پلاس، گزینه های بهتری هستند.

سیستم عامل و رابط کاربر، دیگر فاکتور مهمی است که کاملا به شما بستگی دارد که کدام را ترجیح می دهید. گلکسی اس 10 پلاس و هواوی P30 پرو از اندروید پای بهره می برند و امکانات رابط کاربری آن ها نیز تقریبا یکسان است و چیزی از یکدیگر کم ندارند. هر دو گوشی سریع هستند و مسئله ای در این زمینه هم وجود نخواهد داشت. بزرگترین تفاوت آن ها در ظاهر رابط کاربری است که انتخاب با این وضع، موضوعی کاملا سلیقه ای به حساب می آید. اگر هم به iOS علاقه داشته باشید که تنها گزینه شما معین است.

منبع: دیجیکالا مگ

به "مقایسه هواوی P30 پرو با آیفون XS مکس و گلکسی اس 10 پلاس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقایسه هواوی P30 پرو با آیفون XS مکس و گلکسی اس 10 پلاس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید