معرفی دارویی برای درمان بیماران دیابتی مبتلا به کووید-19

به گزارش وبلاگ آشپزی، خبرنگاران/خراسان رضوی در حال حاضر، بسیاری از محققان در جستجوی روش هایی برای مقابله با بیماری کووید-19 هستند و تحقیقات آنان شامل درمان های جدید و ساخت واکسن است.

معرفی دارویی برای درمان بیماران دیابتی مبتلا به کووید-19

به گزارش مدیکال نیوز، محقق این تحقیق، دکتر جیانلوکا ایاکوبلیس، استاد دانشکده پزشکی میلر (Miller) دانشگاه میامی فلوریدا، اظهار کرد: آنزیم دی پپتیدیل پپتیداز4 (DPP4) می تواند یک هدف در تحقیقات درمانی باشد و مهارکننده های آن در درمان بعضی از بیماران مبتلا به کووید-19 مفید باشند.

تا به امروز، ما نحوه ورود این ویروس به بدن و تا حدودی روش مقابله با آن را دریافتیم و مهارکننده DPP4 نیز می تواند یکی از موارد پیشنهادی برای آزمایش های بالینی در افراد دارای زمینه دیابت نوع 2 مبتلا به بیماری کووید-19باشد.

این آنزیم در بدن موجود اما نحوه فعالیت آن کاملا تعیین است، این آنزیم نقش مهمی در پاسخ التهابی و تنظیم انسولین دارد. مهارکننده های DPP4 باعث افزایش انسولین و ترشح GLP-1 می شوند و معمولا برای افراد مبتلا به دیابت نوع 2 تجویز می شوند.

در بحران کنونی، بیماران دیابت نوع 2 در معرض خطر بیشتری نسبت به سایرین هستند. اطلاعات منتشرشده از ووهان چین و ایتالیا نشان می دهند که افراد مبتلا به دیابت مرگ ومیر بالاتری دارند و میزان پذیرش این بیماران در آی سی یو (ICU) نیز بالاتر است.

دکتر ایاکوبلیس با استناد به نتایج تحقیقات پیشین و همچنین مقاله اخیر منتشرشده در موردتعامل DPP4 با کووید-19، معتقد است که این آنزیم ممکن است با تداخل در واکنش ایمنی نقش مهمی در نتایج مقابله با این بیماری داشته باشد.

دکتر ایاکوبلیس گفت: بدن با واکنش التهابی در برابر حمله ویروس مقابله می نماید و این عملکرد می تواند تا حدودی با آنزیم DPP4 صورت پذیرد. این ویروس به آنزیم متصل می گردد و فعالیت آنزیمی DPP4 باعث افزایش واکنش التهابی می گردد.

بر اساس نتایج تحقیقات پیشین بر روی ویروس سارس و مرس، اگر فعالیت این آنزیم متوقف گردد واکنش التهابی کاهش می یابد و این مورد می تواند واکنش ایمنی بدن به ویروس را بهبود بخشد.

دکتر ایکوبلیس گفت: پزشکان قبل از استفاده از مهارکننده های DPP4 برای معالجه بیماران مبتلا به کووید-19به اطلاعات بیشتری احتیاج دارند. بااین حال، وی گفت که شواهد اولیه نشان داده است که این داروها التهاب را کاهش می دهند.

وی در ادامه اضافه نمود: تجویز داروهای مهار کننده این آنزیم برای بیماران دیابتی، شروع مطالعات تصادفی آنالیز درمان با این داروها در افراد با علایم خفیف یا متوسط خواهد بود. این دارو در بیماران قابل تحمل است و نتایج درمانی خوبی به همراه دارد.

نتایج این تحقیق در نشریه Diabetes Research and Clinical Practice منتشرشده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "معرفی دارویی برای درمان بیماران دیابتی مبتلا به کووید-19" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی دارویی برای درمان بیماران دیابتی مبتلا به کووید-19"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید