مصاحبه مشاور اردوغان با حریت: رئیس جمهور آینده آمریکا مسائل مهم امنیتی با ترکیه دارد

به گزارش وبلاگ آشپزی، مشاور رئیس جمهور ترکیه بر این باور است که دو مسئله مهم امنیتی بین آمریکا و ترکیه در جریان است و هر کسی که رئیس جمهور گردد باید این دو مسئله را لحاظ کند.

مصاحبه مشاور اردوغان با حریت: رئیس جمهور آینده آمریکا مسائل مهم امنیتی با ترکیه دارد

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ آشپزی ، ابراهیم کالن سخنگوی رئیس جمهور ترکیه در عین حال پست ریاست گروه مشاورین سیاست خارجی و امنیت ملی را برعهده دارد.

شاید بتوان اهمیت نقش و صندلی او را، معادل نقش مشاور امنیت ملی در ساختار سیاسی آمریکا تلقی کرد. لذا نظرات و مواضع او، مهم تر از نظریات رئیس دستگاه دیپلماسی، ارزیابی می گردد.

کالن، در مصاحبه با روزنامه حریت به بیان دیدگاه های ترکیه در خصوص سیاست خارجی، شرق مدیترانه و مسائل دیگر پرداخته است.

اظهارات ابراهیم کالن در این مصاحبه نشان داده که تحولات مرتبط با دریای سیاه و مدیترانه به مهمترین سرفصل های سیاست خارجی ترکیه تبدیل شده است.

بنابراین می توان گفت دست کم برای میان مدت، مسائل دیگری همچون عراق، ترکمان های عراق و سوریه و تحولات مرتبط با این دو کشور به اولویت های ثانویه ترکیه تبدیل شده اند و حالا تمام توان خود را بر روی دریای مدیترانه متمرکز نموده است.

اهمیت کشف منابع گازی دریای سیاه

مشاور رئیس جمهور ترکیه کشف میدان گازی در منطقه کارادنیز یا دریای سیاه را یک موضوع ملی مهم می داند. او بر این باور است که چنین چیزی برگ تازه ای در تاریخ تحولات ترکیه گگردده است و از آنجایی که منافع ملی را در بر می گیرد لذا احزاب مخالف نیز باید حمایت نمایند و مواضع حزب جمهوری خلق و حزب خوب به عنوان مهمترین احزاب مخالف دولت رضایت بخش و مثبت بوده است.

ما نمی خواهیم در حوزه انرژی به دنیای خارج وابسته باشیم و لذا تمام مسائل و مشتقات پروژه اکتشاف و استخراج را پذیرفتیم.

البته خوشبختانه حفاری ما در مدتی کوتاه و در عرض 3 ماه به نتیجه رسید و حالا ترکیه در حوزه انرژی هم، یک بازیگر مهم است. ترکیه تا به امروز فقط کشور ترانزیت انرژی بوده و حالا تولیدنماینده انرژی است.

دوستان ما در بخش فنی، ما اعلام نموده اند که احتمالاً خبرهای خوش دیگری هم در راه خواهد بود و ما منتظر شنیدن مژده های جدیدی برای اکتشاف میادین تازه هستیم.

خطای استراتژیک یونان

مشاور اردوغان بر این باور است که یونان در ماه های گذشته کوشش نموده تا از اتحادیه اروپا به شکل ابزاری استفاده نموده و اتحادیه را علیه ترکیه، بشوراند. کالن، این نگرش را به عنوان یک خطای استراتژیک قلمداد نموده است.

به باور کالن، یونان کوشش نموده تا به جای کوشش برای حل معضلات موجود، با تکیه بر قدرت اتحادیه، همه اعضا را در مقابل ترکیه قرار دهد اما این نگرش، از شروع، محکوم به شکست بوده و ضروری است که یونان، دست از زیاده خواهی و مطالبات حداکثری بردارد.

ما می توانیم مسائل فیمابین را به شکل دوجانبه حل کنیم. مسئله ما، فقط اژه و شرق مدیترانه نیست. حقوق اقلیت مسلمان یونان، قوانین انتخاب مفتی و مسائل دیگر نیز وجود دارند.

متاسفانه حکومت یونان تا به امروز اقدامات قانع نماینده و اطمینان بخش، انجام نداده است. در هر حال مقامات ترکیه و یونان می توانند بنشینند و در خصوص این مسائل مذاکره نمایند.

وی گفته است: تمایل ترکیه برای مذاکره، به معنی عقب نشینی از حقوقمان نیست. ما در خصوص شرق مدیترانه، قبرس، حقوق ترک ها در قبرس، ذره ای عقب نشینی نخواهیم کرد.

اژه و مدیترانه، دریای صلح شوند

ابراهیم کالن، در خصوص نگرش یونان به اختلافات موجود گفته است: گهگاه شاهد این هستیم که در خصوص جزایر، شرق مدیترانه، مقامات یونان، به شکلی اظهار نظر می نمایند که نگاه و خواسته آنها، حداکثری و غیرقابل قبول است.

یک نقشه به نام نقشه سیویلا دارند و آن را همچون مبنا در نظر گرفته اند. ولی ما به تمامی، مخالف حدود و ثغور مطرح شده در این نقشه هستیم. ضروری است از چنین مطالباتی، عقب نشینی نمایند. ما می خواهیم اژه و مدیترانه، دریای صلح و ثبات باشند و همه به حقوق خود دست پیدا نمایند.

ما در هر وقت و زمانی، می توانیم با یونان مذاکره کنیم. چشم طمع به حقوق دیگران نیندوخته ایم و در عین حال، نمی گذاریم کسی حقمان را بخورد.

سخنان بایدن علیه اردوغان

ابراهیم کالن در خصوص سخنان تند جو بایدن علیه اردوغان و ترکیه گفته است: بارها شاهد این بوده ایم که در انتخابات و آمریکا موضع گیری در مقابل رئیس جمهور ما به یک موضوع سیاسی تبدیل شده است.

سخنگوی رئیس جمهور ترکیه در ادامه گفته است: جمع بندی ما این است که آمریکایی ها در راستا سیاسی خود، بدون اردوغان نمی توانند کاری نمایند. حتماً باید در سخنان و تصمیم گیری هایشان در یک جایی، در یک نقطه ای به رئیس جمهور ما هم اشاره نمایند تا بتوانند اهداف خود را پیش ببرند. همین رفتار را در آلمان، فرانسه و اتریش هم دیده ایم. این نشان می دهد که در این کشورها نگاه خاصی نسبت به ترکیه و اردوغان وجود دارد و ترکیه یک بازیگر مهم است.

کالن در خصوص نگرش آنکارا نسبت به نتایج انتخابات 2020 آمریکا گفته است: هر کسی که در آمریکا انتخاب گردد و به عنوان رئیس جمهور به کاخ سفید برود باید این را به خاطر داشته باشد که در روابط آنکارا واشنگتن دو مسئله امنیتی مهم وجود دارد:

1.حمایت آمریکا از ی.پ.گ در شمال سوریه برای ما یک معضل امنیتی است.

2.آمریکا برای مقابله با گروه گولن هیچ اقدام اطمینان بخشی انجام نداده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "مصاحبه مشاور اردوغان با حریت: رئیس جمهور آینده آمریکا مسائل مهم امنیتی با ترکیه دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصاحبه مشاور اردوغان با حریت: رئیس جمهور آینده آمریکا مسائل مهم امنیتی با ترکیه دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید