مزایا و معایب نوتیفیکیشن های اندروید و iOS

به گزارش وبلاگ آشپزی، در بیشتر مقایسه های بین iOS و اندروید، معمولاً قابلیت های شخصی سازی اندروید مطرح می گردد و اینکه iOS فضای بسته ای دارد و به نوعی یک باغ محصور محسوب می گردد. اگرچه چنین چیزی می تواند یک نکته مثبت یا منفی در نظر گرفته گردد، یکی از مهم ترین بخش های این سیستم عامل ها، نحوه مدیریت نوتیفیکیشن ها است.

مزایا و معایب نوتیفیکیشن های اندروید و iOS

اپل در iOS 12 قابلیت گروه بندی نوتیفیکیشن ها را معرفی کرد و گوگل همواره در حال افزایش دسترسی کاربران برای مدیریت نوتیفیکیشن های اندروید است. با توجه به این موضوع، در ادامه به مزایا و معایب مدیریت نوتیفیکیشن ها در اندروید و iOS نگاهی می اندازیم.

گروه بندی نوتیفیکیشن ها

بعد از سال ها انتظار و درخواست تعداد زیادی از کاربران، اپل در iOS 12 قابلیت گروه بندی نوتیفیکیشن ها را امکان پذیر کرد. کاربران آیفون ها و آیپدها با بهره گیری از این مشخصه، نوتیفیکیشن های مربوط به اپلیکیشن ها و بخش های مختلف را در دسته بندی های جداگانه مشاهده می نمایند. البته این قابلیت گروه بندی هنوز مسائل زیادی دارد که در ادامه به این موضوع می پردازیم.

گوگل برای اولین بار این قابلیت را در سال 2016 در اندروید نوقا معرفی کرد. با ترکیب نوتیفیکیشن های مختلف مربوط به اپلیکیشن موردنظر در یک کارت، کاربران دیگر شاهد شلوغ شدن این بخش از گوشی خود نخواهند بود. در نسخه های بعد اندروید یعنی اوریو و پای، شاهد بهبود این مشخصه بوده ایم.

همانطور که پیش از این گفتیم، چنین قابلیتی در iOS 12 ارائه شده است. در هر یک از این دسته بندی ها، نام اپلیکیشن موردنظر، تعداد نوتیفیکیشن های مربوط به آن و آخرین نوتیفیکیشن را می توانید مشاهده کنید. در ضمن باید خاطرنشان کنیم که برخی از اپلیکیشن ها مانند توییتر، به صورت پیش فرض این گروه ها را بر اساس فرستنده موردنظر تقسیم بندی می نمایند. خوشبختانه، در خود اپلیکیشن ها می توان تنظیمات نمایش نوتیفیکیشن های مربوط به آن را تغییر داد.

در نهایت، باید بگوییم اندروید برخلاف iOS، چینش گروه بندی نوتیفیکیشن ها را بر اساس اهمیت آن ها انجام می دهد ولی در iOS این چینش بر اساس زمان ارائه آن ها صورت می گیرد. در زمانی که انبوهی از نوتیفیکیشن های مختلف به نمایش درمی آید، این قابلیت اندروید تا حد زیادی مثمر ثمر واقع می گردد.

تعامل با نوتیفیکیشن ها

در این بخش، اندروید و iOS حرف های زیادی برای گفتن دارند ولی باز هم اندروید عملکرد بهتری دارد. اگرچه در این زمینه شاهد تفاوت هایی هستیم، ولی در نهایت این دو سیستم عامل رویکرد تقریباً یکسانی را اتخاذ نموده اند. برای مقایسه، دوباره به توییتر نگاهی می اندازیم. بعد از نمایش نوتیفیکیشن مربوط به این اپلیکیشن، می توانید آن را به سمت پایین بکشانید و سه گزینه برای پاسخ دادن، ریتوییت یا لایک به نمایش درمی آید. در iOS هم چنین کاری امکان پذیر است، ولی ابتدا باید نوتیفیکیشن را به سمت راست یا چپ سوایپ کنید، بر دکمه View ضربه بزنید و سپس بعد از بارگذاری، کارهای موردنظر خود را انجام دهید.

پاک کردن نوتیفیکیشن ها در اندروید بسیار ساده تر است؛ با یک سوایپ ساده، کارت موردنظر ناپدید شده و دیگر نمایش داده نمی گردد. در iOS، ابتدا باید کارت موردنظر را به جهتی بکشانید و سپس برای رهایی از آن، بر دکمه Clear ضربه بزنید.

در رابطه با پاک کردن گروه نوتیفیکیشن ها هم می توان چنین کاری را انجام داد. در اندروید، با سوایپ بر آن ها، گروه های مذکور پاک می شوند. در iOS، با سوایپ کردن و ضربه بر گزینه Clear All چنین کاری انجام می گردد. علاوه بر این، بعد از اینکه گروه موردنظر را باز می کنید، دکمه X به نمایش درمی آید که چنین کاری را انجام می دهد.

اگر هم می خواهید با یک ضربه تمام نوتیفیکیشن ها پاک شوند، در هر دو سیستم عامل این کار به سادگی امکان پذیر است. در آخر باید اذعان کنیم که مراحل اضافه پاک کردن نوتیفیکیشن در iOS می تواند آزاردهنده باشد ولی از طرفی جلوی پاک کردن های تصادفی را می گیرد.

اندروید در برابر iOS؛ کدام برای شما مناسب تر است؟

تنظیمات نوتیفیکیشن

گوگل همواره تنظیمات جدیدی را برای مدیریت نوتیفیکیشن های اندروید ارائه می دهد. به جای اینکه به طور کلی جلوی نمایش نوتیفیکیشن های اپلیکیشن مذکور گرفته گردد، در تنظیمات مربوط به آن می توانید کاری کنید که فقط نوتیفیکیشن های موردنظر مربوط به اپلیکیشن مربوطه، نمایش داده گردد.

با مقایسه بین تنظیمات نوتیفیکیشن توییتر در اندروید و iOS، می بینیم که در iOS کاربران از کنترل بیشتری برای مکان و زمان نمایش نوتیفیکیشن ها بهره می برند. در اندروید، کاربر می تواند نمایش تمام نوتیفیکیشن های یک اپلیکیشن را غیرفعال کند یا کاری کند که فقط نوتیفیکیشن های موردنظرش به نمایش دربیاید.

علاوه بر موارد ذکر شده، کاربران آیفون و آیپد این حق انتخاب را دارند که نوتیفیکیشن های موردنظر خود را در لاک اسکرین، نوتیفیکیشن سنتر، به عنوان بنر یا ترکیبی از این 3 مورد مشاهده نمایند. اگرچه اندروید هم در این زمینه از قابلیت های متعددی بهره می برد، ولی در مقایسه، iOS قابلیت های شخصی سازی بیشتری را بر اساس اپلیکیشن های موردنظر ارائه می دهد.

در نهایت، اندروید وضعیت بهتری دارد

در رابطه با چنین مواردی، چه بخواهیم و چه نخواهیم، نظر شخصی هم دخیل است. به همین خاطر هر یک از کاربران با توجه به اولویت ها و سلایق خود، احتمالاً دارای نظر دیگری در رابطه با بهترین سیستم عامل از لحاظ مدیریت نوتیفیکیشن ها هستند. در هر صورت، در اندروید نوتیفیکیشن ها در لاک اسکرین و در نوار وضعیت به نمایش درمی آیند و دسترسی به آن ها-به خصوص موارد با اهمیت-بسیار آسان است. اما در iOS، نوتیفیکیشن ها تا حدی مخفی هستند و کاربرانی که به دنبال نوتیفیکیشن های مهم خود هستند، متحمل زحمت بیشتری می شوند.

البته می دانیم که iOS از بخش notification badges بهره می برد که تعداد پیغام های خوانده نشده و موارد دیگر را نمایش می دهد. اما همین مورد نشان می دهد که برای دستیابی به نوتیفیکیشن های موردنظر، تا حدی باید جستجو کنید.

یکی از انتقادهای انجام شده از اندروید این است که نوتیفیکیشن ها را طوری نمایش می دهد تا کاربران ناچار به آنالیز مکرر گوشی خود برای پاک کردن آن ها باشد. البته، به لطف اپلیکیشن Digital Wellbeing، کاربران به راحتی می توانند نوتیفیکیشن ها را مخفی نمایند. متأسفانه، این اپلیکیشن تنها برای گوشی های پیکسل و اندروید وان عرضه شده و امیدواریم گوگل آن را برای تمام گوشی های اندروید ارائه کند.

روی هم رفته، آنالیز و مدیریت انواع و اقسام نوتیفیکیشن ها در اندروید کار ساده تری محسوب می گردد. اگرچه رویکرد آیفون هم هواداران زیادی دارد، ولی گاهی اوقات حس از دست در رفتن نوتیفیکیشن های مهم به کاربر متبادر می گردد.

یکی از قابلیت هایی که امیدواریم اندروید از iOS کپی برداری کند، پاک نشدن نوتیفیکیشن ها بعد از ریستارت شدن گوشی است. اگرچه در گوشی های اندرویدی امروزی، ریستارت ناخواسته بسیار کمتر از گذشته رخ می دهد، ولی باز هم چنین مشخصه ای بسیار مثمر ثمر خواهد بود. باز هم باید بگوییم چنین مشخصه ای چندان حیاتی نیست، ولی بودن آن بهتر از نبودنش است.

شما در مورد نوتیفیکیشن های این دو سیستم عامل چه فکر می کنید؟ به نظر شما مدیریت نوتیفیکیشن های اندروید بهتر است یا iOS؟ نظرات خود را در بخش کامنت ها با ما و دیگران در میان بگذارید.

بهترین ویژگی هایی که اندروید و iOS هنوز از هم ندزدیده اند

منبع: Android Authority

منبع: دیجیکالا مگ

به "مزایا و معایب نوتیفیکیشن های اندروید و iOS" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مزایا و معایب نوتیفیکیشن های اندروید و iOS"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید