مزارع میگو؛ سد راه گردشگران روستای کانی

به گزارش وبلاگ آشپزی، کاظم گلخنی- خبرنگار:پرورش میگو به عنوان یک صنعت پرسود و درآمدزا اگرچه توانسته جای خود را در اقتصاد بسیاری از کشورها باز کند و صادرات آن به عنوان کالای غیرنفتی برای کشور ارزآوری به هماراه داشته باشد، به نظر می رسد دست اندرکاران این حوزه برای افزایش آمار مزارع پرورش میگو به مسائل زیست محیطی پیرامون آن کمتر توجه می کنند.

مزارع میگو؛ سد راه گردشگران روستای کانی

یکی از این موارد، مزارع پرورش میگو در مناطق ساحلی قشم است. توسعه مزارع پرورش میگو در روستای کانی، باعث بروز نارضایتی اهالی ساکن در این مناطق شده است. روستای کانی از توابع بخش شهاب در غرب جزیره قشم است که با 350 نفر جمعیت در فاصله 12 کیلومتری بزرگ ترین غار نمکی جهان واقع شده است و چند سالی است در زمینه جذب گردشگر فعالیت های جالب توجهی را انجام داده است.

  • صدور بی ضابطه مجوز

رسول شیخ زاده، یکی از اهالی روستای کانی، در گفت وگو با وبلاگ آشپزی گفت: صدور بی ضابطه مجوز احداث مزارع پرورش میگو، خسارات فراوانی به روستا و اهالی آن وارد کرده است. شیخ زاده ادامه داد: با آغاز فعالیت این مزارع و افزایش تعداد آن، بخشی از قبرستان قدیمی موغاکو و آب انبار تاریخی یادگار امام تخریب شده است. وی اضافه نمود: با احداث مزارع پرورش میگو، روند تخریب سد ملاتی آب شیرین روستا نیز آغاز شده است. اتفاق بدتر، تخریب زیستگاه پرندگان این منطقه است که به طور حتم گسترش این مزارع و نشر آلودگی خسارت هایی را به آن وارد می کند. شیخ زاده با اشاره به آثار منفی رشد بی رویه مزارع پرورش میگو در حوزه گردشگری بیان نمود: با توسعه این مزارع راه های ورود گردشگران به ساحل روستا نیز بسته شده است.

  • روستای پاک گردشگری

دهیار روستای کانی نیز ضمن تأیید مسائل ناشی از احداث مزارع پرورش میگو بیان نمود: توسعه مزارع میگو باعث نارضایتی عموم مردم ساکن در این مناطق شده است. بیشتر مردم روستا دامدار هستند. در چنین وضعیتی امکان چرای دام برای اهالی سخت شده است. منصور احمدی اضافه نمود: روستای کانی در سال 96 به عنوان روستای پاک گردشگری معرفی شد. اگر روند توسعه مزارع میگو ادامه داشته باشد بدون شک آثار منفی خود را نشان خواهد داد. وی ادامه داد: این روستا به دلیل داشتن جاذبه های گردشگری از جمله بزرگ ترین غار نمکی، همیشه با استقبال گردشگران روبرو بوده اما این روزها با احداث مزارع پرورش میگو در ساحل روستا گردشگران قادر به تردد نیستند.

احمدی شرح داد: وقتی گردشگر قادر به تردد در این روستا نیست، یعنی معیشت اهالی روستا در خطر است. از سرپرست اداره گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی منطقه آزاد قشم در این باره پرس وجو کردیم. فاطمه شهرکی پس از اظهار بی اطلاعی گفت: اطلاعی از قضیه ندارم و تا به روستا سفر نکنم نمی توانم درباره آن نظری بدهم. به محض بازدید از منطقه نظر خود را اعلام می کنم.

منبع: همشهری آنلاین

به "مزارع میگو؛ سد راه گردشگران روستای کانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مزارع میگو؛ سد راه گردشگران روستای کانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید