سرنوشت آسمان چه می گردد؛ تخریب یا استحکام، تخلفات گسترده در هتلی که بر ارگ کریمخانی سایه انداخت

به گزارش وبلاگ آشپزی، تخریب یکی از گزینه های روی میز هتل متخلف آسمان شیراز است که دو روز پیش دچار آتش سوزی گسترده ای شد که با کوشش بی وقفه آتش نشانان اطفا شد.

سرنوشت آسمان چه می گردد؛ تخریب یا استحکام، تخلفات گسترده در هتلی که بر ارگ کریمخانی سایه انداخت

ایرنا : هتل آسمان شیراز حالا مصداق ضرب المثل خشت اول چون نهد معمار کج است. هتلی که روزی با زور و قلدری به منظر ارگ کریمخانی سایه انداخت، حالا در دو راهی تخریب یا استحکام بخشی قرار گرفته است. پس از آتش سوزی شدیدی که که طبقات زیر زمین این هتل در حال ساخت را سوزاند، کارشناسان از آسیب دیدن سازه این هتل خبر می دهند و یکی از گزینه های روی میز برای ادامه کار این هتل، تخریب و بازسازی است. اگر آسیب آتش به قدری باشد که کارشناسان حکم به تخریب این بنای در حال ساخت را بدهند، در تاریخ نوشته خواهد شد که کاری که سال هاست مقامات شهر شیراز نتوانستند انجام دهند را آتش کرد و انتقام ارگ کریمخانی را از این سازه غیرقانونی گرفت.

وهاب زنگنه مشاور کمیسیون معماری شورای شهر شیراز پس از نخستین بازدید بعد از فرو نشستن آتش هتل آسمان به ایرنا گفته است که این بازدید با حضور کارشناسان اتفاق افتاده است؛ اما به دلیل دود و غبار بسیاری که در محیط وجود داشت، امکان انجام آزمایش های دقیق فراهم نبود.

او همچنین درباره وضعیت این بنا گفت: شواهد نشان می دهد سازه در بسیاری نقاط دچار مشکلاتی شده است؛ به ویژه در تیرچه های سقف و در بسیاری قسمت ها نیز بتن به دلیل حرارت بسیار زیاد پخته شده و همه اینها ثابت می نماید ساختمان در طبقه منفی دو فشار بسیار زیادی را تحمل نموده است. پوشش ضدآتش در ستون ها و روی تیرهای هتل آسمان اعمال نشده است.

این مدرس دانشگاه درباره امکان بازسازی بنا نیز گفت: در بازدید اولیه به نظر می رسد امکان بازسازی بنا وجود دارد؛ اما اینکه از لحاظ هزینه ای به صرفه باشد یا خیر موضوعی است که نمی توان هم اکنون آن را تعیین کرد.

او در این میان پرسش هایی نیز عنوان نمود، مثلاً اینکه چرا در چنین ساختمانی نظارت درستی صورت نگرفته است.

زنگنه ادامه داد: در این ساختمان که هنوز عناصر فلزی پوشش لازم را ندارند، اجازه ادامه مراحل ساخت صادر شده است در حالیکه این مسئله جزء اصول نظارتی است. اگر اسکلت بنایی فلزی باشد، باید قطعاً کاور ضد آتش در ستون ها و روی تیرها قرار گیرد اما چنین چیزی در این ساختمان اصلاً اعمال نشده است. از نخستین روزی که مجوز ساخت هتل آسمان صادر شد، تخلفات بسیاری در آن رخ داد، تخلفاتی که همه درباره اش می دانند اما به آن ها رسیدگی نشد.

وی اضافه نمود: در چند روز آینده طی بازدیدهای دیگر گزارش هایی موثق تر از وضعیت سازه به دست خواهیم آورد. آزمایش بتن انجام خواهد شد و نتیجه نهایی درباره سرنوشت ساختمان اعلام خواهد شد؛ اما آنچه تعیین است این است که بسیار بعید به نظر می رسد که هتل تخریب گردد؛ چون تخریب این ساختمان، خود پروژه ای بسیار بزرگ است. با این تفاسیر احتمال ریزش ساختمان بسیار کم است چراکه آسیب طبقات منفی 3 و منفی 4 به دلیل اقدامات بسیار مطلوب آتشنشانان و مهندسی بسیار خوبی که در این زمینه صورت گرفت، بسیار کم بوده است. گرداگرد بخش زیرزمین هتل یک دیوار برشی وجود دارد که مانند جعبه عمل نموده است؛ یعنی آتش در این قسمت مانده و در همین قسمت هم مهار شده است؛ بنابراین احتمال ریزش بسیار کاهش یافته است.

کارشناسان دیگری نیز درباره وضعیت بنای هتل آسمان و آسیب به سازه آن نظر داده اند، حالا شیرازی ها منتظرند ببیند، آتش آسمان را به زمین می رساند یا نه.

منبع: توریسم آنلاین

به "سرنوشت آسمان چه می گردد؛ تخریب یا استحکام، تخلفات گسترده در هتلی که بر ارگ کریمخانی سایه انداخت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرنوشت آسمان چه می گردد؛ تخریب یا استحکام، تخلفات گسترده در هتلی که بر ارگ کریمخانی سایه انداخت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید