زنان، غایبان اصلی این مستند هستند

به گزارش وبلاگ آشپزی، کارگردان مستند سینماییبزم رزم، با بیان اینکه ساخت این مستند از ایده تا اجرا حدود یک سال به طول انجامید، اعلام نمود: یکی از نقدهایی که به این مستند وارد گردیده و آن را درست می دانم،عدم توجه به وضعیت زنان فعال درعرصه موسیقی کشور در مقطع زمانی انقلاب و جنگ دراین مستند است.

زنان، غایبان اصلی این مستند هستند

به گزارش وبلاگ آشپزی،سید وحید حسینی، بعد از نمایش مستند سینمایی بزم رزم در خانه فرهنگ کارفه در نشست نقد و آنالیز این اثر که با حضور وی به عنوان کارگردان ومحدثه گلچین عارفی تدوین گر این مستند برگزار گردیده بود در مورد روند ساخت این مستند دو ساعته توضیح داد: من پیش از اعزام به سربازی به موضوع موسیقی و تاریخ آن به خصوص بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و دوران جنگ علاقه داشتم. در دوران سربازی در موسسه روایت فتح مشغول به خدمت شدم و در آنجا پیشنهاد ساخت این مستند در ارتباط با موسیقی جنگ را ارائه کردم که مورد پذیرش نهاده شد.

وی با تاکید براین که ، مستند بزم رزم به صورت شخصی ساخته گردیده است و به نوعی مستقل از روایت فتح است، ادامه داد: اکثر پلان ها و مصاحبههای انجام گردیده در فیلم، در خانه خودمان فیلمبرداری گردیده است.

این مستندساز جوان با بیان اینکه در طول فیلمبرداری با توجه به مصاحبه هایی که با هنرمندان و مسوولان فرهنگی وقت، انجام دادیم، اطلاعات مان در مورد وضعیت موسیقی در دوران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و جنگ افزایش پیدا کرد،اظهار کرد:در اوایل کار قسمتی از اطلاعاتی که در اختیار داشتیم گنگ بود ولی در دل کار بسیاری از اطلاعات برایمان تعیین و روشن شد.

وی همچنین در پاسخ به سوالی در مورد چرایی انتخاب فرم گفت وگو و مصاحبه برای ساخت این مستند، گفت: من از این فرم در تمام فیلم هایم استفاده نموده ام. متاسفانه بعضاً در بین مستندسازها نگاه خوبی نسبت به ساخت مستند براساس مصاحبه وجود ندارد ولی من اولین کارم مصاحبه محور بود و علاقه مند بودم که از این شیوه در ساخت این مستند نیز استفاده کنم.

این کارگردان با بیان اینکه در تکمیل و ساخت این مستند از آرشیو کمک زیادی گرفته است، اظهار داشت: درساخت این مستند، آرشیو به کمک مصاحبه آمده و باعث شد که فیلم با آنکه طولانی است ولی برای مخاطبان خسته نماینده نباشد.

حسینی با بیان اینکه در ساخت این مستند تمام تلاشم این بود که اطلاعات درست را به مخاطبان در ارتباط با موضوع مستند ارائه دهم، به سختی انجام برخی از مصاحبه ها در جریان ساخت این مستند اشاره نمود و گفت: برخی از مصاحبه شونده ها به خوبی همراهی می کردند ولی در مورد برخی از آنها نیز ما نمی توانستیم آنها را به راحتی به سر ذوق بیاوریم تا صحبت نمایند.

وی در پاسخ به این سوال که محدودیت هایش برای ساخت این مستند چه بوده و دوست داشته چه کسانی در این مستند حضور داشته باشند ولی اکنون در آن حضور ندارند ؟ گفت: لیستی 70 الی 80 نفره از آهنگسازان، تنظیم نمایندگان، خوانندگان و مدیران فرهنگی وقت را تهیه نموده بودیم که توانستیم با برخی از آنها گفت وگو کنیم. دوست داشتم که می توانستیم در این مستند با آقایان علی معلم دامغانی و فریدون شهبازیان ، صحبت کنیم ولی این امر اتفاق نیفتاد. از آن طرف علاقه مند بودم که در این مستند از حضور آقایان لطفی و مشکاتیان نیز استفاده کنیم که این امر امکان پذیر نبود و به آقای سایه نیز دسترسی نداشتم. همچنین از حضور آقایان محمدرضا شجریان و مهرداد کاظمی به علت این که هر دو بیمار بودند ، نتوانستیم استفاده کنیم، مطمئناً هر کدام از این افراد در این مستند حضور پیدا می کردند گرچه کار ما سخت تر می شد، ولی این مستند جامع و کامل تر بود.

حسینی در بخش دیگری از صحبت های خود در این نشست که با حضور علاقمندان به حوزه سینما و موسیقی برگزار گردیده بود،اظهار داشت: یکی از نقدهایی که به این مستند وارد شد و آن را نقد درستی می دانم این است که ما فراموش کردیم که به وضعیت زنان فعال در عرصه موسیقی کشور در مقطع زمانی انقلاب و جنگ و اینکه چه اتفاق هایی برای آنها رخ داد، بپردازیم. به نظرم باید درحد یک فصل به این موضوع می پرداختیم. در ادامه این نشست محدثه گلچین عارفی تدوین گر این مستند که همسر سید وحید حسینی است در سخنانی درمورد روند تدوین این مستند با بیان اینکه من خود به این موضوع علاقه مند بودم و علاقه مندی و آشنایی ام به موضوع فیلم در تدوین آن نیز موثر بود، ادامه داد: در تدوین با داستان های زیادی روبه رو بودیم. راش های زیادی داشتیم و مهم این بود که بهترین ها را انتخاب کنیم؛ قسمت هایی که جذاب باشند و بتوانند اطلاعات مورد نظر را به خوبی منتقل نمایند.

وی با بیان اینکه انتخاب آرشیو نیز به علت حجم زیاد آنها، کار سختی بود و ناچارا در دو مرحله آرشیوها را تدوین کردیم، توضیح داد : در واقع سختی کار این بود که ما چگونه سفره ای را که پهن نموده ایم، جمع کنیم.

عارفی اضافه کرد: ترفندی که در این زمینه به ما کمک کرد، فصل بندی مستند بود ،ما به راحتی نمی توانیم برخی از قسمت های مستند را به هم ربط بدهیم چراکه با هنرمندانی روبه رو بوده ایم که گرایش های متفاوتی داشتند و نمی توانستیم این قسمت ها را پشت سر هم بیاوریم. بنابراین اقدام به فصل بندی کردیم و هر بخش را متناسب با محتوا نام گذاری کردیم. وی همچنین در پاسخ به این سوال که به نظر می رسد در دو سوم این مستند سیر تاریخی رعایت گردیده ولی در یک سوم پایانی چنین موضوعی مورد توجه قرار نگرفته، اظهار داشت: ما از اول هم قصد نداشتیم که سیر تاریخی را رعایت کنیم. شاید در ابتدای مستند این تصور به وجود آید که سیر تاریخی رعایت گردیده ولی در واقع اینگونه نیست. من فکر می کنم اگر می خواستیم براساس سیر تاریخی مستند را تدوین کنیم این باعث وارد شدن ضربه فنی به مستند بزم رزم می شد چنانکه بیننده بعد از یک ساعت از مشاهده مستند خسته میشد.

این تدوینگر با بیان اینکه زمان این مستند حدود دو ساعت است و این موضوع در سینمای مستند ایران امری غیرمتعارف است، ادامه داد: ما نمی توانستیم فیلم را کوتاه تر کنیم ،ناچار بودیم که مستند طولانی باشد گرچه برخی از قسمت ها را نیز حذف کردیم. بر اساس این گزارش مستند بزمِ رزم سرگذشتِ پر فراز و نشیبِ موسیقیِ کشور در سال های جنگ است . این مستند سینمایی تاکنون سیمرغ بلورین بهترین پژوهش فیلم مستند از سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر، نامزد سیمرغ بلورین بهترین مستند از سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر ،دیپلم افتخار و تندیس بهترین پژوهش از دهمین جشنواره بین المللی سینما حقیقت،دیپلم افتخار و نشان شبکه مستند برای بهترین فیلم از دهمین جشنواره بین المللی سینما حقیقت نامزد بهترین کارگردانی، فیلم، تدوین و پژوهش از هشتمین جشن مستند خانه سینما دیپلم و....را کسب نموده است. مستند بزم رزم به دلیل استقبال بالای مخاطبین هفته اینده دوشنبه 12 شهریور ماه در خانه فرهنگ کارفه با مدیریت علیرضا شجاع نوری و مونا زندی دوباره به نمایش در میآید.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "زنان، غایبان اصلی این مستند هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زنان، غایبان اصلی این مستند هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید