رمان های خوراکی و خوشمزه؟

به گزارش وبلاگ آشپزی، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد می گوید: اگر گل انار به صورت دم نموده به طور غرغره مصرف گردد، برای التیام زخم های دهان و خونریزی بن دندان موثر خواهد بود.

رمان های خوراکی و خوشمزه؟

سید کاظم کاظمینی در گفت وگو با خبرنگار وبلاگ آشپزی با اشاره به خواص میوه انار، اظهار می نماید: این میوه در کتب طب سنتی با نام رمان عنوان شده که از نظر طبیعت، طبق نظر حکمای طب سنتی به طور کلی تمامی انواع آن سرد، تر و قابض است به طوری که باعث جمع شدن و درهم کشیدن بدن مانند جمع شدن مخاط دهان و روده می گردد.

وی در مورد انواع انار و خواص آن نیز تصریح می نماید: انار ترش، روده ها را خراش می دهد اما انار شیرین از نظر طبیعت سرد، معتدل و کمی تر و در عین حال قابض است به طوری که منجر به فراوری خون صالح می گردد. البته انار شیرین هر چند خون را صالح می نماید اما منجر به نفخ می گردد و علاوه بر این که مسهل و ملین شکم است، ترشح ادرار را افزایش می دهد.

کاظمینی در مورد فواید استفاده از آب انار شیرین بعد از صرف غذا هم می گوید: آب انار شیرین منجر به تصفیه خون، تقویت کبد و یرقان، سرفه گرم، صاف شدن صدا، برطرف خارش و باز شدن رنگ صورت می گردد.

وی با تاکید بر این که مصرف زیاد انار مضر است، متذکر می گردد: مصرف زیاد انار موجب فساد غذا در معده و سست شدن معده می گردد و ایجاد نفخ می کند که در این قبیل موارد باید از انار ترش برای برطرف عوارض حاصله استفاده کرد ولی در عین حال برای افراد سرد مزاج، مصرف زنجبیل پرورده نیز توصیه می گردد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی یزد با بیان این که انار با طعم شیرین و ترش که در اصطلاح میخوش عنوان می گردد، در سردی و تری معتدل هستند، ابراز می نماید: انار میخوش اگر خیلی ترش باشد، طبعی بسیار سرد و خشک دارد و قابض است و موجب ترشح زیاد ادرار می گردد.

وی، دانه انار را قابض تر از آب و رب انار می خواند و می گوید: اگر کوبیده دانه انار ترش به طور مساوی با مویز و معادل یک پنجم وزن آن زیره کرمانی مخلوط و خورده گردد، برای برطرف استفراغ و تقویت معده بسیار مؤثر است.

کاظمینی با اشاره به گل انار معروف به گلنار در زبان فارسی، عنوان می نماید: اگر گل انار به صورت دم نموده به طور غرغره مصرف گردد برای التیام زخم های دهان و خونریزی بن دندان موثر خواهد بود. عصاره گل انار با گلاب نیز برای برطرف ورم چشم و با آب برای برطرف خراش های پا که از کفش تنگ ایجاد شده باشد، مفید است.

این متخصص طب ایرانی در سرانجام در مورد پوست انار هم تصریح می نماید: پوست انار و گوشت سفید داخل این میوه نیز بسیار قابض هستند به ویژه پوست انار طبعی سرد و خشک دارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "رمان های خوراکی و خوشمزه؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رمان های خوراکی و خوشمزه؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید