درخواست اردوغان در بروکسل از کشورهای عضو ناتو

به گزارش وبلاگ آشپزی، ایرنا نوشت: رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه دوشنبه شب بار دیگر از سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) خواست که از آنکارا در مورد سوریه حمایت کند.

درخواست اردوغان در بروکسل از کشورهای عضو ناتو

به گزارش خبرگزاری آناتولی ترکیه، اردوغان که برای رایزنی با مقام های اروپایی در بروکسل بلژیک حضور دارد، در این باره گفت: از متحدانمان (در ناتو) انتظار حمایت کامل برای مقابله با شرایط موجود در سوریه را بدون هیچ تمایزی با دیگر کشورهای عضو داریم.

رییس جمهوری ترکیه از متحدان این کشور خواست که باید بدون هیچ پیش شرطی از آنکارا در برابر آنچه وی مبارزه با تروریسم خواند، حمایت نمایند.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو هم اظهار داشت که ترکیه نقش بزرگی در امنیت سازمان پیمان آتلانتیک شمالی دارد.

رییس جمهوری ترکیه آدینه هفته پیش در فرمانی به خاطر آنچه خطرهای احتمالی خوانده شد، دستور منع عبور مهاجران از دریای اژه برای ورود به اروپا و یونان را صادر کرد.

مقامات ترکیه البته خاطرنشان کردند که به جز مسیرهای دریایی، مهاجران همچنان می توانند ترکیه را به مقصد دیگر کشورها ترک نمایند.

اردوغان پس از افزایش تنش های نظامی و سیاسی میان آنکارا و دمشق در منطقه ادلب سوریه در 29 فوریه (10 اسفند) به منظور اعمال فشار به اتحادیه اروپا اظهار داشت که این کشور از این پس نمی تواند مانع ورود پناهجویان به اروپا گردد و مرزهای خود را باز می نماید.

پس از اعلام تصمیم دولت ترکیه موج گسترده ای از مهاجران این کشور را به مقصد کشورهای اروپایی و به ویژه یونان ترک کردند.

اتحادیه اروپا در مقابل از ترکیه خواست که به توافق سال 2016 میلادی بین بروکسل و آنکارا درباره مهاجران پایبند باشد. در این توافق از ترکیه خواسته شده است که مهاجران را به ازای یاری اتحادیه اروپا در خاک خود نگه دارد.

این در حالی است که اردوغان نیز اتحادیه اروپا را متهم به عدم پایبندی به همان توافق نموده است.

اتحادیه اروپا کوشش می نماید از تکرار بحران مهاجرت در سال های 2015 و 2016 میلادی جلوگیری کند. در آن موقع بیش از یک میلیون مهاجر و پناهجو از خاک ترکیه و به وسیله کشورهای حوزه بالکان خود را به اتحادیه اروپا رساندند و هزینه های نظام رفاهی و امنیتی این اتحادیه را افزایش دادند.

بسیاری از کارشناسان سیاسی معتقدند که اردوغان از موضوع آوارگان به عنوان اهرم فشاری برای جلب حمایت کشورهای غربی از سیاست های خود در سوریه بهره می برد.

310311

منبع: خبرآنلاین

به "درخواست اردوغان در بروکسل از کشورهای عضو ناتو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درخواست اردوغان در بروکسل از کشورهای عضو ناتو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید