خبرنگاران افزایش بازدید از موزه های خراسان شمالی

به گزارش وبلاگ آشپزی، بجنورد- خبرنگاران- بیش از 110 هزار نفر پارسال از موزه های خراسان شمالی و ارگ تاریخی بلقیس اسفراین دیدن کردند که این رقم نسبت به سال پیش از آن 43 درصد افزایش داشت.

خبرنگاران افزایش بازدید از موزه های خراسان شمالی

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان شمالی روز یکشنبه گفت: در سال گذشته، 37 هزار و 936 نفر از موزه های تاریخی استان و 72 هزار و 577 نفر از شهر تاریخی بلقیس دیدن کردند که این رقم در سال 97 قریب به 77 هزار مورد بوده است.

حبیب یزدان پناه اضافه نمود: پیرارسال 11 هزار و 711 نفر از موزه های استان و 65 هزار و 192 نفر نیز از شهر تاریخی بلقیس اسفراین دیدن نموده بودند.

وی با اشاره به تعطیلی موزه های استان در پی شیوع ویروس کرونا و در راستای اجرای دستورالعمل های ستاد مبارزه با این بیماری، گفت: با وجود اینکه در اسفندماه پارسال بازدید از موزه ها به صفر رسید اما در دیگر ماه های سال شاهد استقبال علاقه مندان از این مراکز فرهنگی بودیم.

هم اکنون 6 موزه فعال با گستره 10 هزار و 150 مترمربع در خراسان شمالی وجود دارد و 2 موزه نیز با مساحت هزار و 500 متر در آشخانه و اسفراین در دست ساخت است.

دستگیری 53 متخلف حوزه میراث فرهنگی

فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی خراسان شمالی نیز گفت: سال گذشته 53 متخلف در حوزه جرایم میراث فرهنگی در استان شناسایی و دستگیر شدند.

سرهنگ حسین اصغر قنبرزاده با بیان اینکه در سال گذشته 11 مورد حفاری غیرمجاز نیز کشف شد، اضافه نمود: همچنین در این مدت 129 قلم اشیای تاریخی شامل سکه، ظروف سفالی و فلزی از قاچاقچیان کشف شد و 6 دستگاه فلزیاب نیز از حفاران غیرمجاز به دست آمد.

655 اثر تاریخی استان خراسان شمالی در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده که این تعداد شامل 511 اثر تاریخی، 49 اثر طبیعی و 75 اثر ناملموس و 20 اثر منقول تاریخی است.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران افزایش بازدید از موزه های خراسان شمالی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران افزایش بازدید از موزه های خراسان شمالی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید