فراوری استخوان و پوست انسان در فضا ممکن شد

به گزارش وبلاگ آشپزی به نقل از انگجت، سفر به مریخ چندسال طول می کشد و اگر یکی از فضانوردان در این میان دچار سوختگی یا شکستگی گردد، امکان بازگشت او به زمین وجود ندارد.

فراوری استخوان و پوست انسان در فضا ممکن شد

درهمین راستا محققان دانشگاه بیمارستان درسدن در آلمان نخستین نمونه های پوست و استخوان پرینت شده زیستی را برای استفاده در فضا رونمایی نموده اند.

هرچند درمان بیماران با استخوان یا پوست های پرینت شده سه بعدی روی زمین هنوز در مراحل اولیه است، اما این فناوری در فضا اهمیت خاصی دارد زیرا بدن انسان در شرایط مذکور به سرعت بهبود نمی یابد.

توماسو گینیدی مدیر بخشی از سازمان فضایی اروپا است که روی این پروژه نظارت می نماید. او در این باره می گوید: اگر فضانوردی دچار سوختگی گردد، پوست جدید را می توان با پرینتر زیستی فراوری کرد. در غیر اینصورت باید از قسمت دیگری از بدن فرد پوست برداشته گردد که این روند جراحاتی دیگر ایجاد می نماید و فرایند بهبود آن در فضا به کندی انجام می گردد.

دانشمندان برای پرینت سه بعدی پوست در گرانش صفر با چالش های خاصی روبرو بودند. آنها برای این منظور پلاسمای خون انسان را غلیظ کردند. از پلاسما همراه مواد گیاهی برای پرینت زیستی سلول های پوست استفاده کردند که در شرایط گرانشی مختلف نیز کارآمد خواهد بود.

برای پرینت سه بعدی استخوان، آنها سیمان استخوان فسفات کلسیم را با سلول های بنیادی انسان ترکیب کردند. کلسیم فسفات به عنوان ماده شکل دهنده ساختار استخوان به کار می رود و همزمان با رشد آن در بدن انسان جذب می گردد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "فراوری استخوان و پوست انسان در فضا ممکن شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراوری استخوان و پوست انسان در فضا ممکن شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید