آنالیز لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی در مجمع تشخیص خلاف قانون است

به گزارش وبلاگ آشپزی، یک عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی گفت: جای تعجب دارد که لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی قبل از اینکه ایرادات شورای نگهبان به آن در مجلس آنالیز گردد، سر از مجمع تشخیص مصلحت نظام درآورده است.

آنالیز لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی در مجمع تشخیص خلاف قانون است

علی بختیار در گفت وگو با وبلاگ آشپزی در خصوص آنالیز لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی در مجمع تشخیص مصلحت نظام، اظهار کرد: مجمع تشخیص مصلحت نظام این لایحه را رد نموده است که البته خلاف قانون است. چنین موردی در قانون اساسی نداریم، جایگاه مجمع تشخیص در اصل 112 قانون اساسی فقط برای جایی است که بین مجلس و شورای نگهبان اختلافی پیش بیاید و مجلس بر نظرش اصرار کند و در چنین مواردی کار به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع می گردد. وی اضافه نمود: در فرایند قانونی، قانون گذاری صرفاً با مجلس شورای اسلامی است و تأیید نهایی آن با شورای نگهبان است آن هم با ساز و کارهای معین که شورای نگهبان 10 روز پس از تصویب نسبت به این موارد اظهار نظر می نماید و اگر مخالفتی با شرع داشته باگردید اعلام می نماید. این عضو کمیسیون انرژی در مجلس شورای اسلامی، گفت: جای تعجب دارد که لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی قبل از اینکه ایرادات شورای نگهبان به آن در مجلس آنالیز گردد، سر از مجمع تشخیص مصلحت نظام درآورده است. در قانون اساسی و آیین نامه داخلی مجلس چنین موضوعی پیش بینی نگردیده است. آیین نامه داخلی مجلس در مبحث نهم کاملاً اجرای مصوبات مجلس را معین نموده است و چنین قانونی وجود ندارد که اجازه دهد مجمع تشخیص غیر از موارد اختلافی نظر دهد. بختیار توضیح داد: به هر حال لایحه اصلاح قانون مبارزه با قانون پولشویی نباید به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارسال می گردید. چون این لایحه را بر خلاف اقتصاد مقاومتی دانسته اند. نماینده مردم گلپایگان و خوانسار در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مجلس مکلف نیست به نظر مجمع تشخیص عمل کند، اظهار داشت: هم اکنون نظر نهایی شورای نگهبان در این خصوص شرط است و نظر مجمع تشخیص در فرایند قانون گذاری اهمیتی ندارد. شورای نگهبان مواردی را دارد که به مجلس باید اعلام کند و فقط برخی موارد را برای مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام در میان می گذارد.

احمد توکلی پیش از این در گفت وگو با وبلاگ آشپزی، در پاسخ به این پرسش که چرا در حالی که هنوز مجلس ایرادات شورای نگهبان به لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی را آنالیز ننموده، این لایحه در مجمع تشخیص مصلحت نظام مورد رسیدگی قرار گرفته است؟ اظهار کرد: این موضوع که شما می فرمایید در مورد موارد اختلافی میان شورای نگهبان و مجلس شورای اسلامی است؛ اما آنالیز لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشوییدرهیأت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام از باب نظارت بر تطبیق یا عدم تطابق این مصوبه با سیاست های کلی اقتصادی نظام است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "آنالیز لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی در مجمع تشخیص خلاف قانون است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنالیز لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی در مجمع تشخیص خلاف قانون است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید