برداشت های کلیشه ای از افغانستان را بشکنیم

به گزارش وبلاگ آشپزی، معاون سابق رایزنی فرهنگی ایران در کابل تاکید نمود: افغانستان را باید در فضای مجازی تبلیغ کنیم تا برداشت های کلیشه ای را بشکنیم.

برداشت های کلیشه ای از افغانستان را بشکنیم

به گزارش خبرنگار وبلاگ آشپزی، مجتبی نوروزی، معاون مرکز مطالعات فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و معاون سابق رایزنی فرهنگی ایران در کابل، در همایش نقش تکنولوژی های نوین ارتباطی و دیجیتالی در تحولات گردشگری افغانستان و ایران، گفت: چرا با وجود این همه اشتراکات بین دو کشور به سطح درستی از تعاملات دست پیدا نکرده ایم. معتقدم ما دچار نوعی بدفهمی متقابل و عمومی هستیم. این مشکل در سطح عمومی، نخبگان، تصمیم سازان و سیاستمداران دو کشور وجود دارد، به طوری که حتی از اتفاقات خوب دو کشور هم سوءبرداشت می گردد، اما چه کار باید تا این بدفهمی از بین برود. یکی از عوامل، شناخت ضعیف از طرف مقابل است. معتقدم این موضوع در طرف ایرانی بیشتر است، چون افغانستانی ها به واسطه مهاجرت به ایران، به نسبت آشنایی بهتری با ایران دارند.

وی افزود: متأسفانه بین ایران و افغانستان تعامل در حوزه های مختلف یک سویه بوده است و همین باعث شده به تعامل با ثباتی دست پیدا نکنیم که باید برای آن فکر اساسی داشته باشیم. جریان یکسویه پایدار نیست و در ادامه مشکلاتی را به وجود خواهد آورد. هرچند که در چند سال گذشته در بخش های فرهنگی همچون کتاب اتفاقات خوبی اتفاق افتاده و این تعاملات تا حدی دو سویه شده است.

نوروزی با اشاره به اشتراکات دو کشور گفت: مهمترین اشتراک ایرانی ها و افغانستانی ها زبان است که تعاملات دو کشور را خیلی آسان می نماید. همین نشست اگر با کشور دیگری برگزار می شد باید کلی از زمان آن صرف ترجمه می شد. نباید این ویژگی مهم را نادیده بگیریم. بعد از آن آداب و رسوم دو کشور است که بسیار بهم نزدیک اند.

وی با اعتقاد بر اینکه رفت و آمدهای دو کشور به پایداری تعاملات آنها یاری می نماید، اعلام کرد: هر کسی به افغانستان می آید انگاره های ذهنی اش بهم می ریزد.

نوروزی از مقامات افغانستان خواست برای معرفی درست این کشور گام جدی تری بردارند و افزود: ما هزاران فیلم بسازیم و حرف بزنیم به نتیجه نمی رسیم تا وقتی افرادی را که ماهیت یک رسانه را دارند در فضا قرار ندهیم و واقعیت ها را از زبان آنها بیان نکنیم، در نگاه ها تغییری ایجاد نمی گردد. باید افغانستان را در فضای مجازی انجام دهیم تا برداشت های کلیشه ای را بشکنیم.

منبع: میراث آریا

به "برداشت های کلیشه ای از افغانستان را بشکنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برداشت های کلیشه ای از افغانستان را بشکنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید