بارباپاپا عوض می شه!

به گزارش وبلاگ آشپزی، تهران (پانا) -تورج نصر از دوبلورهای حرفه ای تلویزیون است که صدایش یادآور کارتون های نوستالژیکی چون پسر شجاع، یوگی و دوستان، جیمبو و بارباپاپا است. او این کارتون های قدیمی را برای بچه ها امروز فاقد جذابیت می داند و معتقد است، پخش دوباره این کارتون ها در تلویزیون، صرفا برای بچه ها دهه 60 می تواند مرور خاطرات باشد.

بارباپاپا عوض می شه!

به گزارش ایسنا، بارباپاپا یک شخصیت کارتونی است که توسط تیلس تیلور در دهه 70 در قالب کتابی خلق شد و در ادامه سریال های تلویزیونی متعددی از روی آن ساخته شد. سریال کارتونی بارباپاپا در دهه های گذشته با دوبله فارسی از شبکه دو پخش شد و این روزها در شبکه پویا بازپخش می گردد.

بارباپاپا به فرانسوی به معنی پشمک است. بارباپاپا و همسرش بارباماما و هشت فرزند آن ها موجوداتی هستند که می توانند به هر شکلی در بیایند.

این دوبلور، از خاطرات دوبله و پخش کارتون بارباپاپا که به حدود 25 سال پیش برمی گردد، گفت و یادآور شد: آن زمان آقای قطعه ای دوبله این کار را بر عهده داشتند و آقای معمارزاده رول اصلی را می گفتند. من و آقای پزشکیان و دوستان دیگر هم بقیه شخصیت ها را می گفتیم.

نصر با اشاره به اینکه بارباپاپا در زمان خودش بسیار مورد توجه قرار گرفت، ادامه داد: این کارتون در آن زمان از شبکه دو پخش می شد و انیمیشن قشنگ و جالبی بود. از جذابیت های آن شخصیت هایی بود که عوض می شدند و به شکل های مختلف در می آمدند.

دوبلور کارتون پسر شجاع در ادامه درباره پخش کارتون های قدیمی از شبکه پویا و بازخوردهای آن در میان بچه ها این نسل، اظهار کرد: فکر می کنم پخش این کارتون ها برای نسل امروز چندان جذاب نباشد؛ چراکه آنقدر کارتون های زیبا آمده اند که این کارتون های تک بعدی برایشان زیاد جالب نیست. اما نسل قدیم که در دهه 60 بزرگ شده اند بیشتر این کارتون ها را می بینند و لذت می برند.

او در عین حال گفت: خوب است که شبکه پویا کارتون های قدیمی را دوباره پخش می کند؛ برای خود ما هم جالب است و گاهی می بینیم و خاطرات برایمان زنده می گردد. درست است که این کارتون ها کیفیت تصویری چندانی نداشتند اما آموزنده بودند. کارتون هایی مثل هاچ زنبور عسل، پسر شجاع و به ویژه ای کیوسان بسیار آموزنده بودند.

این دوبلور باسابقه تاکید کرد: دهه 60 کارتون های بسیار زیبایی داشت؛ کارتون هایی از جمله یوگی و دوستان، جیمبو و یا کارتون های والت دیزنی و وودی وود پیکر که بسیار مورد توجه قرار می گرفتند اما نسل حالا خیلی به این کارتون ها علاقه ندارند و اغلب کارهای اکشن می پسندند.

تورج نصر در ادامه از شرایط کار دوبله در روزگار کرونا گفت و یادآور شد: در حال حاضر شرایط کار خیلی سخت است، تک نفره کار می کنیم و خیلی هم عذاب می کشیم. واقعا متوجه نمی شویم که چه می گوییم. دوبله یک کار گروهی است و تک نفره معنایی ندارد.

این دوبلور حرفه ای که سال هاست آثار تلویزیونی را دوبله می کند، با انتقاد از سطح کیفی کارها، اظهار کرد: از مسوولان خواهش می کنم که این آثار نازل را وارد نکنند. این آثار واقعاً به درد مخاطب نمی خورند و ارزشی ندارند؛ چرا پول بیت المال حرام گردد؟!

نصر در ادامه این گفت وگو از فعالیت هایش در مرکز صبا و دوبله چند انیمیشن خبر داد و در این زمینه خاطرنشان کرد: یک سریال به اسم موزه را کار می کنیم که انیمیشن خیلی خوبی است و قرار است از شبکه پویا پخش گردد. سریال انیمیشنی میمون های نگهبان را با آقای سعید شیخ زاده کار کردیم که آن هم کار خوبی است و قرار است پخش گردد. سریال دیگری را هم با آقای افشین ذی نوری کار می کنیم که آن هم انیمیشن است.

این دوبلور سپس یادآور شد: در حال حاضر سریال تلویزیونی آنچنان برای دوبله نداریم اگر هم باشد قدیمی است، در حالی که سریال های زیبای بسیاری ساخته شده است که در ایران هم قابل پخش هستند. متاسفانه تجربه های درستی در این زمینه وجود ندارد که آثار درست انتخاب و خریداری شوند؛ در حالی که فیلم و سریال های خانوادگی بسیار زیادی برای دوبله وجود دارند که تعداد آنها حتی به 200 می رسد، اما کسی توجهی نمی کند.

تورج نصر به صحبت هایش اضافه نمود، مگر قبلاً چطور بود که ما دو کانال بیشتر نداشتیم اما کارها باکیفیت بودند. چند سال است برای بچه ها کاری ماندگار ساخته نمی گردد؟! چقدر برای بچه ها دهه 60 فیلم ساخته شد! خانه موش ها، کلاه قرمزی، گلنار و ...؛ ما در آن دوره کار می کردیم. پسر شجاع را در روز، دو قسمت دوبله می کردیم اما تمرین زیادی داشتیم و روی دیالوگ ها زیاد کار می کردیم. به همین دلیل هم کارها در کنار گویندگانی که حالا میان ما نیستند از جمله آقای مقبلی و افضلی که جایشان در دوبله خالی است، ماندگار می شد. یادشان بخیر.

منبع: خبرگزاری پانا

به "بارباپاپا عوض می شه!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بارباپاپا عوض می شه!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید