امکان آنالیز جامع ژنومیک در جنین قبل از لانه گزینی

به گزارش وبلاگ آشپزی، توسط محققان مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری ابن سینا جهاددانشگاهی برای نخستین بار در کشور امکان آنالیز جامع ژنومیک در جنین قبل از لانه¬گزینی را با استفاده از تکنیک نسل جدید معین توالی (NGS) انجام شد.

امکان آنالیز جامع ژنومیک در جنین قبل از لانه گزینی

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی وبلاگ آشپزی به نقل از روابط عمومی مرکز فوق تخصصی ابن سینا جهاددانشگاهی، مریم رفعتی متخصص ژنتیک و عضو تیم تخصصی این مرکز در شرح مطلب فوق گفت؛ آنالیز های ژنتیکی در جنین، دو کاربرد اساسی دارند، نخست در افرادی که سابقه ژنتیکی و معلولیت در خانواده داشته و قصد پیشگیری از تکرار معلولیت دارند. این امر با تکنیک PGD یا تشخیص ژنتیکی پیش از تولد امکان پذیر است. مرکز فوق تخصصی ابن سینا در این ارتباط بسیار پیروز عمل نموده و فرزندان سالم بسیاری با بهره¬گیری از این تکنیک متولد شده اند.

وی اضافه کرد: کاربرد بعدی ژنتیک که فعالیت شاخص مجموعه ابن سینا است، استفاده از تکنیک های پیشرفته ژنتیکی است که امکان آنالیز تمام ژنومی در تک سلول بیوپسی شده از جنین را داراست و می تواند بصورت همزمان هم بیماری های تک ژنی و هم ناهنجاری های کروموزومی را در جنین شناسایی کند.

این عضو هیأت علمی پژوهشگاه ابن سینا ادامه داد: آنالیز همزمان بیماری های تک ژنی و ناهنجاری های کروموزومی که بصورت منحصر به فرد در مرکز ابن سینا انجام می گردد در افراد دارای مسائل ناباروری و سقط مکرر که از روش های یاری باروری برای فرزندآوری بهره می گیرند و یا به دلیل سابقه بیماری ژنتیکی و معلولیت متقاضی PGD به همراه PGS برای افزایش پیروزیت درمان یاری باروری هستند، انجام می گردد. در این روش، با یاری تکنیک NGS، تمام ژن ها معین توالی می شوند و وضعیت کروموزومی جنین آنالیز می گردد.

رفعتی ادامه داد: یکی از عوامل مهم و معین کننده شکست لانه گزینی و عدم پیروزیت تکنیک های یاری باروری، مسائل کروموزومی است و استفاده از این روش به افزایش پیروزیت تکنیک های یاری باروری می انجامد.

لازم به ذکر است، در افرادی که سابقه معلولیت در خانواده دارند این دو روش فرصت پیشگیری از معلولیت و افزایش شانس فرزندآوری با روش های یاری باروری را فراهم می نماید.

منبع: خبرگزاری فارس

به "امکان آنالیز جامع ژنومیک در جنین قبل از لانه گزینی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امکان آنالیز جامع ژنومیک در جنین قبل از لانه گزینی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید