افزایش دما، آستانه تحمل گرما را کاهش می دهد

به گزارش وبلاگ آشپزی، گروهی از متخصصان در انگلیس معتقدند که بدن انسان به دلیل موج گرمای شدید به محدودیت دمایی نزدیک شده است.

افزایش دما، آستانه تحمل گرما را کاهش می دهد

به گزارش ایسنا، این متخصصان گفتند: افزایش شدید دمای جهانی بدن انسان را به محدوده حرارتی نزدیک نموده است.

در روزهای اخیر گرمای بی سابقه اروپا را در برگرفت و دمای هوا در تعدادی از کشورها به بالای 40 درجه سانتی گراد رسید. هرچند در نقاطی از قبیل جنوب آسیا و خلیج فارس دمای هوا به 54 درجه سانتی گراد نیز رسید.

به گفته محققان انگلیسی، به رغم تمامی بازدهی های حرارتی بدن، این مناطق در آینده غیرقابل سکونت می گردد.

زمانی که دمای هوا از 35 درجه سانتی گراد بالاتر رود، بدن برای حفظ دمای مرکزی در سطح بی خطر به فرآیند تعریق روی می آورد. هرچند، وقتی دمای حباب مرطوب که به معنای تواناییِ تبخیر شدن رطوبت است به 35 درجه سانتی گراد می رسد، این سیستم دیگر عملکرد مطلوب خود را نخواهد داشت.

به گفته متخصصان، دمای حباب مرطوب شامل تاثیر خنک کنندگی آب تبخیر شده از دماسنج است و به طور معمول از دمای طبیعی گزارش شده در پیش بینی های هواشناسی کمتر است. زمانی که این دمای حباب مرطوب افزایش پیدا کند، هوا سرشار از بخار آب می گردد که در این شرایط تعریق دیگر تبخیر نمی گردد و در نتیجه بدن نمی تواند دمای خود را پایین نگه دارد و با یاری تعریق خود را خنک کند.

به گزارش روزنامه ایندیپندنت، به گفته محققان در صورت فقدان روش های از بین برنده گرما، دمای مرکزی بدن صرف نظر از میزان آب مصرفی و ساعت استراحت افزایش پیدا می نماید.

منبع: همشهری آنلاین

به "افزایش دما، آستانه تحمل گرما را کاهش می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش دما، آستانه تحمل گرما را کاهش می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید