آفریقا، برنده یا بازنده معامله

به گزارش وبلاگ آشپزی، طرح بلندپروازانه چین با عنوان یک جاده یک کمربند که این روزها در شرق آسیا و کل آفریقا برسر زبان ها افتاده، از ماه سپتامبر سال 2013 توسط شی جین پینگ رئیس جمهوری چین پیشنهاد و اجرایی شد. هدف از این طرح خرج میلیاردها دلار از سوی چین با هدف وسعت بخشیدن هرچه بیشتر دامنه های ارتباطی چین و الصاق نامرئی آن به کشورهای متعدد بویژه در پهنه آفریقا است.

آفریقا، برنده یا بازنده معامله

این چیزی مثل همان جاده ابریشم کهن است که جامه ای مدرن و پر زیور بر آن پوشانده باشند. یک اقدام با هدف پیشرفت برای کل آسیا، آفریقا و حتی اروپا و امریکای لاتین هم هست زیرا سبب می گردد نه فقط چین زیر ساخت های مبادله ای خود را قوت بخشد بلکه ساخت و تأمین تشکیلات مرتبط با خود در کشورهای آفریقا و چند نقطه دیگر دنیا مشارکت کند که حتی تأسیس تشکیلات جدید صنعتی و تأمین منابع تازه انرژی در این گونه مناطق وکشورها را هم به دنبال دارد. چیزی که شاید چین بابت آن متحمل ضرر مالی هنگفتی گردد اما بهره های معنوی و البته سیاسی آن برای این غول شرق آسیایی فراوان خواهد بود. در منشور یک جاده یک کمربند آمده است، چین اهدافی عالی را برای خود مشخص نموده و از آن قبیل است ارتباط دادن نسل ها و فرهنگ ها و البته حجیم تر کردن اقتصاد خویش و سایر کشورهای حاضر در طرح یک جاده یک کمربند. درعمل آفریقا مشارکت اندکی در بار و بر دادن این طرح داشته و شاید به این خاطر که امکانات و زورش را نداشته است. با این حال چین در کوشش برای ثمردادن این پروژه هرچه توان و بودجه داشته، صرف نموده و حتی یک پایگاه نظامی را هم در کشور آفریقایی جیبوتی بازنموده است تا بتواند از عاملان پروژه کشیدن ریل های راه آهن در بخشی از این کشور حمایت نظامی- سیاسی کند. همه این ها ناظران غربی را به طرح این پرسش بدیهی وا داشته است که کار چینی ها بیشتر یک فرصت طلبی حرفه ای و معقول است یا ریسکی که به هیچ چیز آن نمی توان امید بست. اگر از دیدگاه چینی ها به این موضوع نگاه کنیم آنها در عین اعتراف به مخارج کلان اجرای پروژه شان بر این تأکید می ورزند که اکنون کشورهایی بسیار بیشتر از گذشته حاضر ومایلند که شرکای مالی چین در پروژه های توسعه طلبانه و تقویت زیرساخت های شهری باشند و نیروی کار ولو اندک را نیز مسئول و مأمور مشارکت در این مهم نموده اند. کافی است سری به کنیا بزنید و خطوط مراسلاتی عظیم و خط آهن های متعددی را که توسط چین در پهنه هایی قابل ملاحظه از خاک لم یزرع این کشور کشیده شده، تماشا کنید. وجود این مناظر چشم انداز و تأسیسات امیدساز سبب شده کشورهای آفریقایی امضا کننده معاهده یک جاده یک کمربند بتدریج به عدد 37 افزایش یابد. حتی امریکا که مدعی است چین در این زمینه ابتدا اهداف سیاسی پنهان خودش را تعقیب می نماید، نمی تواند این را پنهان نگه دارد که فقط شش سال پس از آغاز اجرای یک جاده یک کمربند چین جای پای عمیقی را در آفریقا برای خود باز نموده که آفریقا و روسیه با ادعاهای فراوان خود حتی به صرافت و تدبیر و ابتکار درباره آن نپرداخته بودند.

البته داریم معدود کشورهای آفریقایی را که با نگاهی منفی و از سر انتقاد و شک و بدبینی به پروژه یک جاده یک کمربند می نگرند و معتقدند اگر پول کلانی از جیب دولت شی جین پینگ می رود، این بدون یک چشمداشت مزورانه نیست و چین به آرامی بخش عمده ای از این هزینه ها را به طرق مختلف از جیب کوچک و سوراخ شده و بی پول این کشورهای آفریقایی بیرون کشیده و جبران مافات خواهد نمود و از کشورهایی که این گونه می اندیشند، می توان جیبوتی و زامبیا را مثال زد. طبق فرضیه آنها چین با این اقدامات کشورهای بسیاری را در سطح آفریقا امداد و مدیون خود نموده تا بعداً در هرفرآیند سیاسی ناموجهی به اجبار یاورش باشند و کفه ترازو را به نفع چین در مجادلات سیاسی اش با روسیه و امریکا سنگین تر سازند. سران جیبوتی پرسیده اند وقتی قروض ملی کشور شان به 88 درصد از کل موجودی اندک این کشور می رسد چطور می توانند یک شریک تجاری تازه مثل چین بگیرند و می افزایند که برایشان کاملاً قابل فهم است که چرا چین تا به حال از جای دادن آنها در دل پروژه یک جاده یک کمربند خودداری ورزیده است. اخبار دیگری هم حاکی از آن است که دولت پکن در راه تعبیه تشکیلات متعدد صنایع سنگین در کنیا، فرودگاه مومباسا را عملاً به ملک طلق خویش تبدیل نموده و در پیمان نامه یک جاده یک کمربند آمده است که اگر دولت نایروبی تا یک تاریخ تعیین بخشی از دیون خود را نپردازد، می تواند بندرگاه مهم مالی مومباسا را جزو لایملک خود قرار دهد. این ها خطوط تیره شک و خدشه ای است که به یک همکاری گسترده سیاسی- مالی بین چین و آفریقا رنگی از پلشتی زده اما برای مخدوش کردن کل آن کفایت نمی نماید.

* منبع: Eurasia Review

منبع: ایران آنلاین

به "آفریقا، برنده یا بازنده معامله" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آفریقا، برنده یا بازنده معامله"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید